Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je jutros u Palati Srbija kancelara Nemačke Olafa Šolca, koji je sinoć stigao u posetu Beogradu.
Posle radnog doručka, počeo je trilateralni sastanak predsednika Aleksandra Vučića, nemačkog kancelara Olafa Šolca i potpredsednika Evrospke komisije Maroša Šefčeviča.
Uoči trilateralnog sastanka, Vučić, Šolca i Šefčović prošetali su ispred Palate "Srbija".
Ono što se neće naći u besmislenim saopštenjima ili suvoparnim novinarskim izveštajima je sledeće - nemački okupator Olaf Šolc je došao po litijum! A u sramnim izveštajima će se provlačiti jalova floskula - "kritične sirovine Srbije".
U toku dana će biti održana plenarna sesija ili Samit o kritičnim sirovinama Srbije, na kojem će učestovati predsednik Aleksandar Vučić, kancelar Olaf Šolc i potpredsednik Evropske komisije i evropski komesar za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Maroš Šefčovič.
Očekivano, i predsednik Srbije Aleksandar Vučić je odlično nakitio i uvio izjavu o poseti:
Vučić je rekao da će u Beogradu sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom razgovarati o pitanjima od velikog značaja za Srbiju, ističući da će današnji dan umnogome "uticati na brojne aspekte budućnosti" Srbije i dati "snažan zamah jačanju odnosa između Srbije i Nemačke".
"Važan radni dan je pred nama, dan koji će umnogome uticati na brojne aspekte budućnosti naše zemlje i koji će dati snažan zamah jačanju odnosa između Srbije i Nemačke.
Sa kancelarom Šolcom razgovaraću i o drugim pitanjima od velikog značaja za Srbiju, uveren da ono što radimo danas, postavlja čvrst temelj za budućnost ne samo naših bilateralnih odnosa, već i jačanja saradnje i povezivanja u regionu", napisao je Vučić na Instagramu nakon što je u Palati Srbija dočekao Šolca, koji je sinoć stigao u Beograd.
Direktor kampanje pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović poručio je danas nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da „ostavi litijum i demokratiju srpskom narodu“, a da uzme predsednika Srbije Aleksandra Vučića i stabilokratiju.
Manojlović je na konferenciji blizu Palate Srbija na Novom Beogradu u kojoj će u 9.00 sati Vučić i Šolc prisustvovati Samitu o kritičnim sirovinama Srbije na kom će predstavnici Srbije i Evropske unije potpisati „Memorandum o razumevanju i strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima vrednosti baterija i električnim vozilima“, kazao da se apsolutno ne slaže sa Memorandumom koji treba da bude potpisan. Istakao je da kopanje litijuma predstavlja kršenje demokratije i ekoloških standarda.
Ocenio je i da su institucije korumpirane i da je građanska neposlušnost odgovor na to stanje.
Glas javnosti/Ag