Kako je najavljeno iz EU, Borelj će najpre, zajedno sa specijalnim predstavnikom EU Miroslavom Lajčakom, održati odvojene sastanke sa Kurtijem i Vučićem, od devet sati, a nakon toga, uslediće trilateralni sastanak.
Na sastanku će biti reči o primeni Sporazuma na putu normalizacije, kao i o aktuelnim pitanjima.
Najavljujući nastavak dijaloga za 14. septembar, nakon neformalnog sastanka ministara spoljnih poslova EU u Toledu, Borelj je rekao da će to biti još jedan pokušaj da se reši situacija.
Zato je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u više navrata istakao je da očekuje težak sastanak, ne toliko zbog Kurtija, koliko zbog predstavnika EU, koji šta god da kažu, uvek podržavaju nezavisnost Kosova.
Istakao je da će pokrenuti i pitanje napada na Srbe, s obzirom na tri napada na povratnike u kratkom vremenu, kao i odgovore o produženju pritvora za sve Srbe koji su uhapšeni i nisu pušteni, kao i za druge incidente prema srpskom narodu na Kosovu.
"Sve će to biti pitanja u četvrtak, insistiraću na tome, videćemo šta će da bude odgovor. Da li očekujem nešto pozitivno, ne, ali naše je da pokušavamo da razgovorom rešavamo probleme. Mi ne bismo da koristimo bič kao Kurti, koji pokazuje kako je mnogo jak", kazao je Vučić.
Situacija je na severu Kosova eskalirala je krajem maja, kada su gradonačelnici u opštinama na severu, izabrani uz izlaznost tek nešto veću od tri odsto, i bojkot Srba, nasilno, uz pratnju policije, ušli u opštinske kancelarije.
To je izazvalo gnev i nezadovoljstvo Srba, koji se okupili u Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku, tražeći da gradonačelnici napuste zgrade opština. Došlo je i do sukoba sa policijom, povređeno je nekoliko pripadnika Kfora, a to je, barem zvanično, bio povod za hapšenja nekoliko Srba.
Evropska unija je 3. juna jasno poručila da očekuje da Kosovo odmah obustavi policijske operacije u blizini opštinskih zgrada na severu, da gradonačelnici privremeno svoje dužnosti obavljaju u prostorijama van opštinsa, i da se što pre raspišu izbori na severu, uz učešće Srba.
Priština je, nakon početnog odbijanja da ispuni ove zahteve, što je dovelo do uvođenja sankcije EU Kosovu, nakon mesec dana i dogovora Lajčaka i Besnika Bisljimija u Bratislavi, prisatala da smanji prisustvo policije, kao i da održi izbore, za koje se trenutno traži model, s obzirom da se čini da kosovska vlada ne želi da postakne gradonačelnike da daju ostavke.
Ambasade Nemačke i SAD u Prištini poručile su, uoči današnjeg susreta, da je neophodno da se Kosovo i Srbija u potpunosti posvete deeskalaciji i punoj primeni Ohridskog sporazuma, uključujući i osnivanje Zajednice srpskih opština, koju Aljbin Kurti uporno odbija da formira onako kako je predviđeno sporazumom još iz 2013.godine.
Glas javnosti/Kosovo onlajn