"Političko oglašavanje van izborne kampanje nije dozvoljeno. Ovaj pravni okvir postoji kako bi se obezbedili ravnopravni uslovi u javnom informisanju i zaštitili građani od zloupotrebe medija u korist jedne političke opcije", navodi se u saopštenju.
Pokret je naveo da "sporni spotovi pozivaju na stranački skup vlasti u Beogradu, dok istovremeno diskredituju opozicione aktere i građanske proteste", a "posebnu zabrinutost izaziva", kako su ocenili, "potpuno odsustvo reakcije REM-a, koji je zakonom ovlašćen da sprečava takve zloupotrebe".
"Zakonom o elektronskim medijima nije predviđena mogućnost političkog oglašavanja van izborne kampanje. REM ima obavezu da deluje u skladu sa zakonom, a ne sa političkom voljom", dodaje se u saoptšenju.
Kreni-promeni je zatražio od REM da hitno izvrši uvid u programsku šemu tih televizija za 31. mart, 1. i 2. april, kao i dane pre i posle tog perioda, pokrene odgovarajuće postupke u skladu sa zakonom i svojim regulatornim ovlašćenjima, kao i da obavesti javnost o utvrđenim činjenicama i preduzetim merama.
"Javna frekvencija je ograničen i dragocen resurs koji pripada svim građanima. Ona ne sme biti stavljena u funkciju jedne političke opcije. Ćutanje institucija u ovakvim slučajevima ne predstavlja neutralnost, već odricanje od javne odgovornosti", navodi se u saopštenju.
Pokret je dodao da odgovornost mora biti personalizovana - kako za vlasnike i urednike medija, tako i za institucije koje nisu reagovale, kao i da se istinska promena ne može ostvariti bez institucionalne i lične odgovornosti.
"Ako oni koji su omogućili ovakve zloupotrebe nastave da kreiraju medijsku sliku i u nekoj budućoj vlasti, to će biti jasan signal da se suština sistema nije promenila - samo su se promenili glumci", navodi se u saopštenju pokreta Kreni-promeni.
Glas javnosti/ N08S