Nakon tog razgovora, on je za Salivena kazao da je reč o možda najvažnijem čoveku SAD i, sasvim sigurno, osobi koja predstavlja budućnost američke politike. Takve ocene o Salivenovoj političkoj karijeri dali su svojevremeno i najuticajniji politički magazini, poput „Forin polisija” i „Tajma” koji ga je sa 34 godine svrstao među 40 mladih nada američke politike mlađih od 40 godina.
U biografiji ovog 46-godišnjaka, sa diplomom Univerziteta Jejl, navodi se da je radio kao politički savetnik u predsedničkoj kampanji Hilari Klinton za izbore 2016. godine, koje je ona izgubila od republikanca Donalda Trampa. Učestvovao je i u kampanji Klintonove za partijsku nominaciju na izborima 2008. kada je za predsedničkog kandidata demokrata izabran Barak Obama. Po imenovanju Hilari Klinton za šefa diplomatije, Saliven se opet našao u njenom timu. Magazin „Tajm” ga je svojevremeno opisao kao čoveka za vezu između Stejt departmenta i Bele kuće, dok je časopis „Forin polisi” komentarisao da ga je Klintonova izabrala kao ključnog čoveka od poverenja i da je reč o izvrsnom mladom analitičaru, koji ne privlači posebnu pažnju javnosti.
Enciklopedija američke politike citirala je izjavu Hilari Klinton iz 2012. u kojoj se pohvalno izrazila o Salivenu: „Kada je Džejk počeo da radi za mene, pričala sam svom suprugu o toj neverovatnoj zvezdi u usponu i on je rekao ,ako ikad nauči da svira saksofon, pazi seʼ. Sada putujemo po svetu zajedno i ljudi govore koliko su uzbuđeni što upoznaju mogućeg budućeg predsednika SAD, naravno, misleći na Džejka”.
U jednom intervjuu od pre šest godina, Saliven je kazao da je „osnovni cilj američke spoljne politike u sledećih 20 godina da obezbedi globalno liderstvo za SAD” i da veruje da svet koji Amerika vodi svima donosi dobro.
Vučić se posle razgovora sa Bajdenovim savetnikom za bezbednost, uključio direktno iz Njujorka i rekao da je Džejk Saliven možda najvažniji čovek SAD i sasvim sigurno budućnost američke politike.
„Na takvom je mestu da on odlučuje o ključnim pitanjima u svetu. Sva pitanja smo pretresli. Ja sam govorio koji su stavovi Srbije i dogovorili smo se da zajednički pojačamo ekonomsku aktivnost između Srbije i SAD. Obojica smo zadovoljni što Rivian dolazi u Srbiju. Kada jedan Džejk Saliven zna da Rivian dolazi u Srbiju, to nešto znači. Saliven je znao mnogo više o onoga što sam izgovorio pred UN. To je čovek velike inteligencije, izuzetno pripremljen i informisan, a ja to retko za nekoga mogu da kažem”.