Glas Javnosti

Ko je Alis Vajdel iz AFD-a i zašto za nju treba glasati: Stiže rešenje za Srbe i Kosovo

Politika
Autor: Glas javnosti

U istraživanjima uoči parlamentarnih izbora u Nemačkoj, na pitanje koga bi Nemci najradije želeli za kancelara, vodi Alis Vajdel, kandidatkinja za kancelara Alternative za Nemačku (AfD), stranke koja se, između ostalog, otvoreno protivi nezavisnosti takozvanog Kosova.

Alis Vajdel ima veliku podršku, posebno na istoku Nemačke, ali njen uticaj seže i mnogo dalje, sve do Srbije.


Ona je poznata po svojoj kritičkoj poziciji prema Evropskoj uniji i njenim politikama, koje smatra štetnim po nacionalne interese. Za Srbiju, njena podrška u odbrani suvereniteta i protivljenju nezavisnosti takozvanog Kosova čini je političarkom koja razume probleme i izazove koje naša zemlja ima. Vajdel je jedan od retkih zapadnih lidera koji su se jasno protivili priznanju takozvanog Kosova kao nezavisne države, a njena pozicija je u skladu sa stavovima mnogih Srba koji smatraju da Nemačka nije trebala podržati ovaj akt.

Još jedan aspekt koji povezuje Vajdel sa Srbijom je njen stav o EU. Tokom svojih poseta Srbiji, ona je naglasila da članstvo u Evropskoj uniji ne bi bilo dobro za zemlje poput Srbije. Kako je izjavila, pristupanje EU u aktuelnom obliku značilo bi veliki gubitak suvereniteta, što je stav koji je veoma jasan i izražen od strane mnogih u Srbiji, koji se protive briselskim nametima i neprirodnim reformama.


Štaviše, Vajdel je jedan od retkih nemačkih političara koji se protivi neprijateljskim odnosima sa Rusijom, kao i podršci Ukrajini. Za razliku od mnogih drugih evropskih lidera, ona se zalaže za ukidanje sankcija Rusiji, što je stav koji je popularan i u Srbiji, gde mnogi veruju da bi ulaganje u saradnju sa Rusijom donelo stabilnost i bolje ekonomske perspektive.

Podsetimo se, u više navrata, partijski kolega Alis Vajdel, funkcioner AfD-a Petr Bistron ukazivao je da su Srbi na Kosovu najugroženiji narod u Evropi i da bi Nemačka trebalo da „povuče priznanje lažne države“.

Članovi Afd-a Armin-Paul Hampel i Markus Fronmajer ranije su izneli mišljenje da takozvano Kosovo nikada nije trebalo priznati i da je priznanje bila velika greška.


„Ta državna tvorevina nije u stanju sama da preživi. Već duže vreme ta zemlja samo prima pomoći, a Nemačka tu snosi najveći trošak. Ogroman novac troši se na projekte koji čak pojačavaju migracije prema Nemačkoj, a to nije prihvatljivo“, smatraju političari AfD-a.

Vajdel bi, po svim ovim činjenicama, bila oličenje nade za mirniju i slobodniju Evropu, a zasigurno najbolje rešenje za Srbe.



Glas javnosti/O01S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR