Glas Javnosti

Đorđe Vukadinović: Srbija više nije ista zemlja, vlast trenutno kupuje vreme i pokušava da preživi

Politika
Autor: Glas javnosti

Politički analalitičar Đorđe Vukadinović je u intervjuuza nedeljnik NIN ocenio da Srbija više nije ista zemlja od trenutka kada je 1. novembra prošle godine došlo do nesreće u Novom Sadu, prilikom koje je pala nadstrešnica.

Ovaj događaj nije samo fizička nesreća, već je simbolično ogolio i razotkrio mnogo toga što se ranije samo naslućivalo ili smatralo preterivanjem i teorijama zavere. Od tada, gotovo svakodnevno isplivavaju novi dokazi o mreži povezanosti vlasti, krupnog kapitala i velikih infrastrukturnih projekata.

Ono što je posebno zabrinjavajuće jeste eksplozija ogorčenosti, gneva i nepoverenja u institucije. Kada jednom dođe do tako široko rasprostranjenog nepoverenja u svim segmentima društva, veoma ga je teško ponovo izgraditi. Takođe, postalo je jasno da su snaga i autoritet vladajuće stranke i Aleksandra Vučića, koji su godinama delovali neupitno, zapravo prenaduvani medijskom propagandom i sada su na ivici pucanja.

Dodatni problem je način na koji je vlast reagovala na ovu krizu – prvo je dolazilo do kontradiktornih poruka („jeste rekonstruisana – nije rekonstruisana“, „biće ostavki – neće biti ostavki“), što je samo pojačalo sumnje da se ide na zataškavanje. Time je dodatno urušeno poverenje javnosti, a kriza se samo produbila.

Studentski protesti – zašto su naišli na toliku podršku?

Prema Vukadinoviću, studentski protesti su doneli novu nadu i pokazali da u društvu još uvek postoji energija za promene, iako su mnogi sumnjali da je to uopšte moguće. Ovi protesti oličavaju moralnu čistotu, entuzijazam i delatnu snagu – vrednosti koje su u velikom deficitu ne samo u Srbiji, već i u celom savremenom svetu.

Zbog toga su naišli na izuzetno široku podršku, čak i u mestima gde nema organizovane opozicije niti značajnog broja studenata. Njihov odjek je prešao granice Srbije i dobio podršku i na međunarodnom nivou. Očigledno je da su studenti uspeli da kanališu nezadovoljstvo koje u društvu tinja godinama, dajući mu organizovan i energičan oblik.

Kako će se dalje odvijati protesti i reakcija vlasti?

Vlast od samog početka pokušava da „kupi vreme“, očekujući da će se energija protesta vremenom istrošiti, a njihova oštrica otupeti. Međutim, to se ni posle dva i po meseca nije desilo. Istovremeno, režim na kašičicu ispunjava pojedine zahteve, čisto da bi pokazao pred svojim biračima i međunarodnim faktorima da je „konstruktivan“.

Vukadinović smatra da obe strane trenutno igraju igru iscrpljivanja, s tim što vlast raspolaže svim državnim resursima, dok studenti imaju kreativnost i „meku moć“. U kratkom roku, ishod je neizvestan. Međutim, dugoročno gledano, pobediće kreativniji i mlađi.

Ostavka premijera i taktika odlaganja

Premijer je podneo ostavku, ali sednice parlamenta na kojoj bi ona bila konstatovana još nema. I ovde je očigledno da vlast ponovo kupuje vreme, jer pokušava da što kasnije otvori pitanje ustavnih rokova za formiranje nove vlade.

Međutim, Vukadinović ističe da je problem mnogo dublji – vlast se očigledno pribojava same sednice parlamenta i potencijalnog razvoja događaja. Očigledno je da nisu sigurni kako će opozicija reagovati, što govori o nestabilnosti i nesigurnosti unutar sistema.

Novi izbori ili nova vlada?

Vukadinović procenjuje da vlast još uvek nije donela konačnu odluku. Ipak, trenutno im je prioritet da iz postojećeg sastava skupštinske većine formiraju novu vladu, pri čemu bi uveli „nova lica“ i vanstranačke ličnosti. Takvu vladu bi nazvali „ekspertskom“ ili „vladom nacionalnog jedinstva“, predstavljajući je kao ustupak opoziciji i građanima.

Međutim, nije sigurno da će ovaj pokušaj uspeti, jer bi javnost mogla da ga vidi kao još jedan trik, a ne kao istinsku promenu.

Opozicija – šta bi trebalo da uradi?

Vukadinović ističe da je opozicija u veoma teškoj i nezahvalnoj poziciji. Bez obzira na to šta urade, izloženi su kritikama. Međutim, njihova najveća greška do sada bila je nedostatak jedinstva. Građani im najviše zameraju neslogu i neusaglašen nastup tokom cele 2024. godine.

Njegov savet opoziciji jeste jednostavan: sloga i čvrstina. Umesto da se bave sitničavim kalkulacijama o političkim poenima, treba da se fokusiraju na ključni cilj – formiranje prelazne ili tehničke vlade koja bi organizovala izbore bez sumnji u regularnost.

Političko ukrupnjavanje – da li bi pomoglo?

Vukadinović smatra da bi bilo poželjno da se opozicija objedini u dva politička bloka – jedan liberalni i jedan konzervativni. Takvo ukrupnjavanje je nužno ne samo radi efikasnije borbe protiv vlasti, već i da bi opozicija politički preživela.

Međutim, on ističe da su aktuelni protesti ozbiljno uzdrmali ne samo vlast, već i postojeće opozicione stranke. Da su ranije bili složniji i organizovaniji, mnogo lakše bi se nosili sa ovom krizom.

Deklaracija o Vojvodini – neuspeo pokušaj spina

Predsednik je najavio donošenje deklaracije kojom se potvrđuje da je Vojvodina deo Srbije, iako to niko ne dovodi u pitanje. Vukadinović ovo vidi kao jedan od najneuspešnijih pokušaja vlasti da preusmeri pažnju javnosti i amortizuje talas protesta.

On ističe da su upravo studentski protesti i njihov „oslobađajući“ marš od Beograda do Novog Sada doprineli jačanju solidarnosti i boljih odnosa između ova dva grada. U takvoj situaciji, režim pokušava da podgreje priču o „vojvođanskom separatizmu“, iako je to tema koja je odavno apsolvirana.

Vlast je danima pokušavala da veštački stvori sliku o nekoj opasnosti od pojedinaca (Dinko Gruhonjić, Mila Pajić, Ješić) kako bi opravdala ovu deklaraciju, ali je efekat bio suprotan – javnost je to doživela kao providan politički manevar.

Zaključak Đorđa Vukadinovića je jasan: vlast se nalazi u ozbiljnoj krizi i pokušava različitim manevrima da održi kontrolu, ali su studentski protesti pokrenuli društvenu energiju koja se neće lako ugasiti

Glas javnosti/NIN

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR