Polivanje vodom u Skupštini Srbije, uvrede , klevete, pokazivanje donjeg veša konačno bi mogli da postanu prošlost, jer bi takvi nepsitojni gestovi poslanike moglči da koštaju i do oko 300.000 dinara.
Poslanici će novim kodeksom biti primorani, ako neće da plaćaju kazne da nauče ono što svako lepo vaspitano malo dete zna, da kada pogreši I uvredi nekoga kaže čarobnu reč "izvini".
Kodeks ponašanja poslanika se, inače, najavljuje već 12 godina, a šefovi Skupštine i nadležnog Administrativnog odbora su se menjali, formirane su komisije, pravljeni su nacrti...
Ali od njega nije bilo ništa, jer su narodni tribune imali uvek “preča posla” od usvajanja dokumenta koji bi im onemogućio razne napristojnosti.
U nedotatku ovakvog akta parlament je postao mesto zabave za široke narodne mase nalik rijalitijima.
Čak je jedna verzija, ona iz 2014. godine, bila poslata Evropskom parlamentu na čitanje, dobila je zeleno svetlo, ali nije usvojena jer vlast I opozicija nisu postigle dogovor.
U međuvremenu su sednice parlamenta su nastavile po starom letele su uvrede, pretnje, pa i cipele, a jedina mera koja je mogla da se izrekne je opomena koja je, recimo u prethodnom sazivu, bila primenjivana gotovo po pravilu na poslanike opozicije, jer su svi ostali, ako se po tome gleda, bili oličenje pristojnosti i ukljudnosti.
Novi predsednik Skupštine Ivica Dačić je zgleda rešio da stane na kraj takvom ponašanju poslanika I pokrenuo je inicijativu za donošenje kodeksa, ali I najavio d aće ovaj document za dva meseca biti završen.
Poslednji nacrt kao kao meru predviđa novčanu kaznu.
Najveća je propisivala oduzimanje tri plate poslanicima koji odbiju da se izvine zbog nekog prekršaja što bi značilo da bi ostali bez oko 300.000 dinara.
Iako je bilo više verzija kodeksa, svakoj je zajedničko da zabranjuje vređanje, psovanje i opstrukciju rada parlamenta. Nepoželjno je fotografisanje i snimanje telefonima tokom zasedanja, a razmatrala se i zabrana unošenja transparenata u skupštinsku salu.
Etički kodeks narodni poslanici dobili su u Bosni I Hercegovini je u junu 2008. godine,u Crnaoj Gori u decembru 2014. godine, a i Hrvatska ga poput Srbije već godinama iščekuje.
(Glas javnosti)
2 sata