Kineski sudija Liu Daćun zatražio je da "Srbija sprovede nalog za hapšenje optuženih, kako bi omogućila njihovo prebacivanje u sedište Mehanizma", pravnog naslednika Haškog tribunala.
U sudijinom nalogu piše da su ključni svedoci protiv Jojića i Radete ponovo jasno stavili do znanja da ne bi svedočili, ukoliko bi proces bio ustupljen Srbiji.
- Uprkos činjenici da optuženi više nisu poslanici u Narodnoj skupštini Srbije, svedoci su ostali pri svom nedvosmislenom stavu da nisu voljni da svedoče, ukoliko bi predmet bio ustupljen Srbiji, što održavanje procesa u Srbiji čini nemogućim - naglasio je sudija Daćun.
Svedoci su, kako piše u nalogu, sudu preneli "informacije koje izazivaju ozbiljnu zabrinutost za mogući uticaj koji bi suđenje u Srbiji imalo na bezbednost, privatnost i dobrobit svedoka i njihovih porodica".
Sudija Daćun je još jednom naglasio i da zvanični Beograd, po statutu Mehanizma, ima obavezu da sa tim sudom sarađuje i u predmetima protiv optuženih za nepoštovanje suda, te da ta odredba "preteže svaku domaću zakonsku prepreku".
Vlasti Srbije prethodno su obavestile sudiju Daćuna da Jojić i Radeta više nisu poslanici Skupštine Srbije i ponovo izrazile "punu spremnost" srpskog pravosuđa da im sudi.
Odbijanje svedoka da svedoče u Srbiji bio je glavni razlog zbog kojih je Mehanizam ranije preinačio svoju prvobitnu odluku da proces Jojiću i Radeti ustupi Srbiji i odlučio da proces ipak bude održan u Hagu.
Tužiteljka Dajana Elis ranije je zatražila da predsednik haškog suda ponovo Srbiju prijavi Savetu bezbednosti UN, zbog odbijanja da dvoje radikala uhapsi i izruči u Hag. Predsednik suda Karmel Ađijus je ranije već prijavljivao Savetu bezbednosti da Beograd ne sarađuje u ovom predmetu.
Jojića i Radetu, Haški tribunal je, u oktobru 2012, optužio da su da su uticali na svedoke u haškom procesu protiv njihovog partijskog vođe Vojislava Šešelja, tako što su ih pretnjama, ucenama i mitom nagovarali da promene iskaze ili da ne svedoče.
(Glas javnosti)