Da li će ostati upamćen po oštrim merama koje su njim predviđene ili i po tome što se baš o tom zakonu raspravlja na petak 13. pa će biti baksuzan, građani Srbije će vrlo brzo uvideti kada počne njegova primena, koja predviđa drakonske kazne za kršenje propisa donetih zbog pandemije.
Pored kazni za nenošenje maski , koje su mandatne i ovlašćena lica ih mogu izreći na licu mesta, a iznose 5.000 dinara, fizička lica, odnosno svaki građanin Srbije može biti kažnjen i u iznosu od 50.000 do 150.000 dinara ,ako u postupku epidemiološkog ispitivanja ne govori istinu. Sankcionisanje je, po izmenama zakona predviđeno za nedavanje tačnih i potpunih podataka od značaja za otkrivanje izvora i načina prenošenja zarazne bolesti. Kaznu u spomenutom iznosu platiće i svi oni koji se ne budu pridržavali naloga doktora medicine u slučaju kada im je određena obaveza prevoza sanitetskim vozilom ili mera izolacije i lečenja u skladu sa ovim zakonom. Istom sumom mogu biti sankcionisani i građani koji se na graničnom prelazu ne prijave nadležnoj zdravstvenoj službi i ako se u mestu boravka ne jave nadležnom zavodu. Svako ko odbije ili se na pridržava karantina u kućnim uslovima moraće da izdvoji možda i tri prosečne plate da pokrije troškove kazne. Istza kazna seduje i svakom ko odbije imunizaciju lica određenog uzrasta što je predviđeno ovim zakonom.
Ovim Zakonom predviđene su i kazne za privredna i pravna lica koja ne poštuju propisane mere,a novčane sankcije za njih se kreću i do 300.000 dinara.
Izvor “Glasa javnosti” iz Srpske napredne stranke kaže da ove izmene i dopune zakona o zaštiti stanovnovništva od zaraznih bolesti neće podržati ni svi poslanici najjače partije u parlamentu.
-Gledajte samo kako će neki izaći pred samo glasanje i neće biti u sali kada bude trebalo da pritisnu taster, a koliko znam ima i onih koji će se na raspravi javno usprotiviti ovom zakonu. Mnogi kao argument iznose to što zakon ima odredbe koje su protivustavne, kao što je ograničenje osnovnih ljudskih sloboda, među kojima je sloboda kretanja – navodi izvor “Glasa javnosti”.
Naš sagovornik tvrdi i da “ove izmene i dopune zakona otvaraju mogućnost za korupciju”.
- Zamislite po malim mestima , u unutrašnjosti gde se svi znaju. Komunalnoj miliciji su preneta ovlašćenja inspekcije i mogućnost da kažnjavaju. Ne kažem da će to biti pravilo, ali sam siguran da će biti mnogo izuzetaka. Uđu, vide kršenje mera, a onda oproste kaznu, eto znaju se, a gazda lokala ih zauzvrat nešto časti. To je nemoguće da bude kontrolisano. Drugo,ovo što nas obavezuju da nosimo maske ,a Svetska zdravstvena organizacija je rekla da one ne štite potpuno od virusa, imam pravo da sumnjam da neko od onih koji insistiraju na ovakvim zakonima šije maske, pa ima interes da proda što više maski – navodi izvor “Glasa javnosti” iz redova naprednjaka.
Čim je spomenuta mogućnost da se ovakav zakon nađe pred poslanicima u Narodnoj skupštini, prvi poslanik SNS koji se javno deklarisao da će biti protiv, iznoseći to na svom Fejsbuk profilu, bio je predsednk skupštinskog Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu, Vladimir Đukanović.
On je tada napisao da zakon neće podržati i glasati za njega kada se nađe pred poslanicima u parlamentu. Đukanović je nekoliko puta na drštvenim mrežama tražio i ukidanje Kriznog štaba.
Upitan da li je ostao pri stavu koji je izneo na svom privatnom profilu , Đukanović je za “Glas javnosti” kratko kazao :
- Jesam. Videćete u petak šta imam da kažem.
Ko će još biti najvaljena opozcija i da li će ovaj petak 13. biti baksuzan za naprednjake, bar kada je reč o ovom zakonu, ostaje da se vidi kada zakon bude pred narodnim tribunima.
(Glas javnosti)