Sa školama je danas značajno bolja situacija, mnogo manji broj škola je u totalnoj obustavi, posebno osnovnih škola što je sjajna vest za našu državu, rekla je Brnabić.
Ona je navela da plate za februar u prosveti neće dobiti oni koji nisu radili, ali da će im, kada počnu da nadoknađuju nastavu, biti plaćeno to što nadoknađuju.
Brnabić je kazala da je država pokazala ogromnu toleranciju i fleksibilnost kako bi se smirila situacija i kako se ne bi dodatno radikalizovala.
Ona je istakla i da je 17. mart "dan D" kada je reč o mogućnosti da ova akademska godina ne bude izgubljena i upitala šta će biti ako se školska godina na fakultetima u blokadi tada ne nastavi.
Brnabić je rekla da se to do tog datuma došlo na osnovu školskog kalendara, odnosno podataka o tome koliko semestar traje, koliko radnih dana mora da ima, koliko je ispitnih rokova i činjenice da 1. oktobra mora da krene sledeća akademska godina.
"I to znaju svi fakulteti. S tim što je na nekim fakultetima, kao što je medicinski fakultet ili fakulteti tehničkih nauka, znatno teže zato što tu ne možete baš teorijski samo da zbijete i da redukujete nastavu, zato što tu postoje i vežbe, morate da idete, imate, odradite i praksu, budete u bolnicama, budete sa pacijentima. Ovo sve pod uslovom da se celo leto radi, i to punim vikendima, što složićemo se, nije realno", rekla je Brnabić.
Istakla je i da fakulteti, odnosno profesori, iako su su blokadi, regularno pišu projekte i prijavljuju se za finansiranje svojih projekata i kroz sredstva Evropske unije, kroz Erazmus plus, i kroz sredstva Fonda za nauku Vlade Srbije i kroz sredstva Fonda za inovacionu delatnost Vlade Srbije.
"Dakle, iako su u blokadi i podržavaju studente, paralelno sa tim pišu projekte kako bi dobijali dodatna sredstva iz budžeta Republike Srbije", rekla je ona i dodala da se za projekte iz Fonda za nauku prijavilo 718 projekata.
Upitala ja kako kada su u blokadi, nemaju nastavu, ispite, ali pišu projekte i prijavljuju se za dodatno finansiranje.
Glas javnosti/B06S