Montgomeri je za RTS rekao da je premijer privremenih prištinskih institucija Albin Kurti preduzimao mnogo provokativnih koraka, da su EU i SAD verbalno pokazivali ljutnju, ali bez konkretnih oštrih mera, preneo je Tanjug
Podsetio je da je pokrenuto rešavanje statusa i dogovoreno da se usvoje standardi pre statusa, kao i da je sarađivao sa tadašnjom vladom o tom pitanju. Montgomeri ističe da su ga njegovi pretpostavljeni obmanuli. „Moja vlada me je slagala, želeo sam da sprovedem plan u dobroj veri. Imao sam spisak predloženih mera”, rekao je Montgomeri. Prema njegovim rečima, Britanac, koji je bio na čelu tih pregovora o KiM na sastanku u Beogradu na kome je bio sa Nebojšom Čovićem, bio je „grub i arogantan”, odnosno da je, kako kaže, pogledao Čovića u oči i rekao da Srbija nema šta da traži u ovim pregovorima o AP KiM.
Montgomeri smatra i da je čitav zapadni Balkan nestabilan, navodeći i problem Bugarske koja sprečava napredak Severne Makedonije u evrointegracijama zbog Goce Delčeva koga i jedni i drugi svojataju. Kaže da iako je u BiH Dejtonski sporazum na snazi skoro 30 godina, tri etničke grupe i dalje su zavađene kao što su bile i ranije. „Ta situacija je veoma opasna i može izazvati nasilje, jer muslimani veruju da Bosna mora da ostane onakva kakva je. Milorad Dodik naravno ima potpuno drugačije mišljenje i nema rešenja za to”, ocenio je Montgomeri. Rekao je i da je reč genocid veoma teška i da se primenjuje za situacije kao što je Ruanda, gde su redom ubijani muškarci, žene i deca, prenosi „Glas Srpske”. „Po meni to je genocid. Ono što se desilo u Srebrenici bio je užasan ratni zločin. Nazvati to genocidom je malo nategnuto”, kazao je Montgomeri.
Glas javnosti/P02S