Kako je prenela Beta neformalni dokument (non-pejper) su članicama Evropske unije uputile Francuska i Nemačka, i u njemu se poziva na izolaciju rukovodstva Republike Srpske i na uvođenje sankcija – finansijskih tom entitetu Bosne i Hercegovine, a političkih njegovim najvišim zvaničnicima.
Dokument je poslat 12. maja pod nazivom „Odgovori na napade Republike Srpske na ustavni poredak BiH“, navodi sarajevski portal Raport.
U dokumentu piše da je sadašnja ustavna kriza u BiH „najteži izazov suverenitetu, jedinstvu i funkcionalnom i teritorijalnom integritetu BiH u poslednjih 30 godina, od potpisivanja Dejtonskog sporazuma“.
Dodaje se da radnje i pravni procesi, započeti unutar Republike Srpske posle prvostepene presude njenom predsedniku Miloradu Dodiku, predstavljaju „otvorene napade na ustavni poredak BiH“.
„Non-pejper“ je ažurirani dokument podnet 3. novembra 2023. a napisan je u svetlu zaključaka Političkog i bezbednosnog komiteta (PSC) EU. Ti zaključci, dogovoreni 26. marta 2025. godine, utrli su put daljem aktivnom angažmanu članica EU u vezi s ustavnom krizom u BiH.
Narodni poslanik i predsednik stranke Srbija centar SRCE, Zdravko Ponoš, navodi za naš list da, prema onome što je dostupno u medijima, taj non-pejper predstavlja kontinuitet opservacija i mera od godinu i više unazad. Sad se, međutim, napominje, pokazuje spremnost da se krene odlučnije ka sređivanju stanja u BiH na način koji podrazumeva neke dosta tvrde mere prema Srpskoj i njenom rukovodstvu.
„Ne bih rekao da je to neočekivano, s obzirom na inaćenje tog rukovodstva bez pokrića. Kad kažem bez pokrića, ne mislim na stav šta je pravedno, a šta nepravedno, nego da li se ima snage da se pobedi u tom inaćenju i šta je cena nefleksibilnosti za Srpsku i njene građane. Neki Dodikovi potezi su bili i više od inaćenja – bili su guranje prsta u oko. Mislim da je to bilo dosta neodgovorno i kratkovido. Kako stvari stoje, stvarno mu je jači oslonac Zmaj od Šipova nego Vučić i Putin“, smatra Ponoš.
Predsednik SRCE i bivši načelnik Generalštaba dodaje da Vučićeva dramatizacija sa sednicom Saveta za nacionalnu bezbednost, sve sa Mojsilovićevim obraćanjem javnosti posle sednice, služi za odvlačenje pažnje domaće javnosti od krize u Srbiji.
„S druge strane, taj non-pejper Vučiću dođe kao dar s neba u situaciji kad mu kopni zapadna podrška. To mu je prilika da monetarizuje, da proda i unovči Dodika. Za drugom valutom koja mu je još preostala – litijumom – ne sme da posegne. Nemam nameru da pustim suzu za Dodikom, ali me brine da će Vučić imati identičan odnos i prema Srpskoj da bi spasavao svoju kožu. Uostalom, kad je mogao da alali Kosovo, može sve, po narodnoj: ‘kad ide june, neka ide i uže’“, kaže on.
Aleksandar Pavić, poslanik MI snaga naroda, ukazuje da je sve u tom non-pejperu usmereno na finansijsko gušenje Republike Srpske, njenu međunarodnu izolaciju, kao i izolaciju i sankcionisanje njenog rukovodstva – predsednika, premijera i predsednika skupštine na prvom mestu.
„To je samo nastavak stalnog EU pritiska na Srpsku kao ‘remetilački faktor’ koji koči centralizaciju BiH i, još važnije, evroatlantske integracije BiH, s obzirom na to da je sadašnje rukovodstvo čvrst protivnik NATO članstva BiH. Dodatno je EU, odnosno vodeće zemlje poput Francuske i Nemačke, iritirana Dodikovim prisustvom u Moskvi 9. maja i čestim susretima sa Vladimirom Putinom“, kaže on.
Pavić smatra da se teško može očekivati neki „francusko-nemački sporazum“ za BiH pored postojećeg Dejtonskog sporazuma, pogotovo jer Republika Srpska sigurno ne bi učestvovala u tome na način na koji je Vučić učestvovao po pitanju Kosova i Metohije.
„Ali se non-pejper svakako može tretirati kao svojevrsno pismo o namerama i smernicama za dalje pritiske na Dodika i ostalo rukovodstvo Srpske. U isto vreme, to će služiti i kao pritisak na Vučića da se distancira od Dodika kako bi ‘ostao na evropskom putu’. Vučić je sada u još ranjivijoj poziciji s obzirom na to da je predao sve što se može predati na KiM, a sve karte je bacio na ispunjavanje uslova za EU članstvo“, zaključuje poslanik MI snaga naroda.
Pavle Grbović, predsednik i poslanik Pokreta slobodnih građana, navodi da taj dokument u međunarodnoj javnosti nije privukao značajnu pažnju jer je reč o potvrdi kontinuiteta politike međunarodne zajednice prema onima koje smatra glavnim faktorom nestabilnosti, a to je aktuelno rukovodstvo Republike Srpske.
„U domaćoj javnosti Vučić od toga pokušava da napravi nešto što predstavlja radikalnu tačku zaokreta, koja iziskuje hitnu sednicu Saveta za nacionalnu bezbednost i temu koja će sudbinski predodrediti budućnost srpskog naroda“, dodaje.
Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam, kaže da nikada dosad nije načelnik Generalštaba saopštavao šta je dogovoreno na Savetu za nacionalnu bezbednost, i da mu sve to izgleda kao namerna dramatizacija situacije kako bi se skrenula pažnja sa unutrašnjih problema.
Sudeći prema verziji non-pejpera koja je ‘procurila’ u određenim medijima, Popov kaže da se ovaj dokument odnosi samo na aktuelnu situaciju u BiH i „inat koji Dodik tera“. „Odnosno, situaciju u koju se Dodik doveo, samim tim što je dovodio u pitanje celovitost BiH i nadležnost organa BiH. On samo, koliko vidim – ako je tačna verzija koju sam video – ide na to da se pooštre sankcije prema Dodiku i SNSD-u kao faktoru koji na nivou države BiH blokira rad pojedinih organa“, kaže on.
Popov smatra da se ne može praviti paralela između ovog non-pejpera i francusko-nemačkog sporazuma o Kosovu, mada bi, smatra, logično bilo da zapadne sile, pre svega SAD, na tridesetogodišnjicu Dejtonskog sporazuma sprovedu određene mere da bi BiH počela da funkcioniše kao stabilna država i servis njenih građana, a ne samo tri konstitutivna naroda.
Situacija je danas takva, ocenjuje on, da je BiH protektorat u kom narod strepi da ne dođe do okršaja ako se pokuša privođenje Dodika. „Međutim, vidimo da je sada samo gašenje požara u pitanju, bar jedna situacija da se sanira, koja može da izazove krizu ne samo u BiH već i u regionu. Niko nema rešenje kako da se privede Dodik, a da ne dođe do sukoba. A imamo i visokog predstavnika, koji isto izgleda nema ideju šta da se uradi. To je sve posledica nečinjenja ovih 30 godina ili pogrešnog činjenja od strane onih koji su bili zaduženi da se ne desi sve ovo što se desilo“, poručuje Popov.
Glas javnosti/D01S