Odluka o slanju mirovnog kontingenta stupila je na snagu 1. januara ove godine, a komandant KBS-a general Rahman Rama je rekao je da očekuje da će prva grupa kosovskih trupa otputovati u SAD u martu ove godine. Za odluku o slanju kontigenta KBS u mirovne misije u Skupštini Kosova glasala su 92 poslanika na vanrednoj sednici.
Profesor dr Mitar Kovač, general-major u penziji, smatra da se prelo institucijavodećih sila NATO i EU vrši pritisak da se vlast u Srbiji privoli da potpiše pravno obavezujući sporazum sa Kosovom.
- U slučaju donošenja pravno obavezujućeg sporazuma tzv. država Kosovo bi postala nova prva članica NATO. A ovo jeste promovisanje u suštini strateške namere NATO-a da kad dođe do sporazuma da se legalizuje prisustvo NATO-a na Kosovu, na šta bi Srbija trebalo da reaguje tražeći promenu mandata Kfora - zaključuje Kovač.
- Ovo je pokušaj da se na zaobilazan način legalizuje tzv. Vojska Kosova i potvrdi kosovska državnost, jer vojska je državna institucija. Ovo što rade je suprotno svim međunarodnim i političkim dokumentima i onome što bi trebalo da garantuje stabilnost na ovim prostorima. Drugo, očigledno je cilj da se Kosovo vaninstitucijalno i mimo pravila i međunarodnog prava uvlači u NATO - uveren je Milivojević diplomata u penziji
Kako kaže, ovo je ujedno i poruka Srbiji da će američka strana u narednom periodu na vrlo direktan način pokušati da legalizuje kosovsku nezavisnost i da se taj elementa uključi u NATO.
On veruje da bi na ovo mogle da reaguju države NATO-a koje ne priznaju Kosovo, jer Kosovo nema atribute državnosti.
- Trebalo bi reagovati i na nivou SB UN pozivajući se na Rezoluciju 12 44 i činjenicu da je Kosovo pod mandatom UN i da tamo deluje KFOR, i da ne postoji bilo koja druga vojska koja je državni element, jer Kosovo nije država – kaže on.
(Glas javnosti/Sputnjik)