Nakon nedavnih poseta visokih zvaničnika EU Beogradu, ambasador Srbije pri EU Danijel Apostolović poručuje da su nam vrata Unije otvorena, ali da je važno da Srbija usvoji medijske zakone, izabere novi REM i održi najmanje 60 odsto usklađenosti sa zajedničkom spoljnom politikom, kako bi otvorila Klaster 3.
"Rekao bih da je to snažna poruka podrške Srbiji i njenom procesu evropske integracije. Kad sumiram ove tri posete, glavne poruke ova tri zvaničnika su da su Srbiji otvorena vrata Evropske unije, da je Srbiji mesto u Evropskoj uniji, da treba maksimalno da ubrza unutrašnje reforme kako bi iskoristila ovaj izuzetno povoljan trenutak za proces proširenja", rekao je Apostolović, komentarišući nedavni posetu Antonija Košte, Kaje Kalas i Marte Kos.
Takođe, ambasador je dodao i da je važno da što pre ispunimo dodatne obaveze otvaranje Klastera 3. Svaki od ova tri zvaničnika je rekao da će nakon toga insistirati kod država članica na otvaranju tog klastera.
"Pretpostavljate da je sagovornicima iz Brisela bilo važno da čuju da će Srbija biti konstruktivan partner u dijalogu o normalizaciji odnosa sa Prištinom i da ćemo u narednom periodu u značajnijoj meri početi da se usklađujemo sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom", rekao je Apostolović i dodao da je nešto što se provlači kroz sve te razgovore da bi voleli da vide i promenu u medijskom narativu o EU.
Već duže vreme se govori o otvaranju klastera tri koji se odnosi na konkurentnost i inkluzivni rast, a ambasador Apostolović se nada da će on biti otvoren do kraja jula. Ipak, naglašava da je to, na kraju, politička, odnosno geopolitička odluka. Da nije tako, naglašava, Srbija bi još pre tri i po godine otvorila klaster tri, jer imamo četiri preporuke tokom četiri godine Evropske komisije u njihovim godišnjim izveštajima da smo spremni da otvorimo.
"Optimista sam jer smo mi apsolutno pri kraju ostvarivanja ovih obaveza. To su pre svega tri medijska zakona. U prethodnih šest meseci imali smo intenzivne konsultacije sa Evropskom komisijom uvažili sve njihove sugestije i predloge, dobili zeleno svetlo od njih, nakon toga ovi predlozi zakona su predstavljeni medijskim i novinarskim udruženjima, njihove sugestije i predlozi su takođe uvaženi i očekujem da će ova tri zakona biti usvojena u skupštini već u junu. Sledeća obaveza jeste i uspostavljanje novog saziva REM-a, odnosno izbora novih članova REM-a", rekao je Apostolović.
Kao jednako važne naglasio je izmene i dopune zakona o jedinstvenom biračkom spisku, za koje smo dobili pozitivno mišljenje ODIHR-a.
"I rekao bih još ono što se provlači kroz ceo naš proces jeste da ne treba procenat usklađivanja sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom da nam padne ispod 60 odsto. Često sam govorio da su naši pristupni pregovori trenutno zatočenik nesrećnih geopolitičkih okolnosti, odnosno rata u Ukrajini", objašnjava Apostolović.
Srbija je pre nekoliko dana zvanično postala članica SEP-a, odnosno jedinstvenog područja plaćanja u evrima.
"Kad praktično počne primena SEPA, to znači da će građani moći da bez naknade prebacuju svoj novac u zemlje Evropske unije i iz Evropske unije u Srbiju. Dakle, reč je o ogromnim uštedama. Osim na prijemu Srbije u SEPA, predsednik Vučić je tokom svih prethodnih meseci, čak da kažem i godinu, insistirao i na uspostavljanju zelenih koridora koji su od izuzetne važnosti za našu privredu, koji bi smanjili redove i čekanje kamionima na granicama. Ono što je isto još važno kao zahtev jeste potpuno ukidanje rominga sa zemljama Evropske unije", rekao je ambasador Apostolović.
Strateški cilj je da do kraja 2026. godine Srbija u potpunosti uskladi zakonodavstvo sa zakonodavstvom Evropske unije.
"Takođe, paralelno sa tim, radimo na ispunjavanju prelaznih merila za poglavlja vladavine prava, poglavlja 23-24. To je ogroman posao ali kad završimo, moći ćemo da počnemo i da zatvaramo poglavlja. Paralelno radimo na ispunjavanju uslova i za otvaranje klastera 2 koji se odnosi na unutrašnje tržište i klastera 5 koji se odnosi na poljoprivredu, resurse i koheziju", rekao je u razgovoru za RTS ambasador Srbije pri EU Danijel Apostolović.
Glas javnosti / R02S