Situacija u Srbiji je prilično stabilna i pod kontrolom vlasti, ali protestne akcije nisu prestale, rekao je ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko za "Rusija 24".
"Poprilično je mirno, barem u Beogradu, u velikim gradovima, ali istovremeno, svakako je nemoguće reći da su prestale protestne manifestacije, a da ne pominjemo pokret ka protestima kao dugoročnoj pojavi", naveo je on.
Napomenuo je da su moguća nova zatvaranja najvažnijih autoputeva i da takve akcije nanose ozbiljnu ekonomsku štetu Srbiji.
"To potkopava i ometa planove Aleksandra Vučića, a u osnovi tih planova je ekonomski rast i razvoj Srbije, koji, barem pre protestnog pokreta, nije izgledao tako loše u odnosu na Evropu", rekao je Bocan-Harčenko.
Ambasador je naglasio da, iako su neki od demonstranata iskreno usmereni na "ispravljanje postojećih problema, spoljne antisrpske snage su iskoristile situaciju".
Prema njegovom mišljenju, od novembra 2024. godine pokrenut je "tromi proces obojene revolucije", usmeren na "istiskivanje" vlasti.
"Hoću da podsetim da su se scenariji i mehanizmi obojenih revolucija izrodili upravo ovde, pokretom Otpor, i to je upravo u svoje vreme postavilo početke borbe protiv Miloševića. Postavilo je osnovu scenarijima i praksama obojenih revolucija", navodi on.
Dodaje da je osim činjenica, važna i logika događaja koja jasno ukazuje provociranje protesta spolja.
"Budući da protesti traju već duže vreme, razume se da da oni moraju biti finansirani. Oni se finansiraju", rekao je ambasador.
Učesnici su uglavnom studenti, a kako navodi, posle subote, ovo uključuje i "najradikalnije grupe" koje ne raspolažu sopstvenim sredstvima.
"Razume se da je ovo korisno Zapadu, koji ne želi da se miri i sarađuje sa Aleksandrom Vučićem, jer Aleksandar Vučić, pri svoj orijentaciji Srbije na EU, ima principijelni stav – brani suverenitet Srbije, deluje na osnovu interesa Srbije", smatra Bocan-Harčenko.
Na pitanje novinarke da li se među mladima oseća skepticizam povodom Evropske unije, on je odgovorio da se oseća.
"Pri svim osećajima i razumevanju da se euforija koja je povezana sa članstvom u EU primetno snizila, istovremeno treba da ostanemo u objektivnim okvirima i još ne treba preuveličavati", precizirao je.
Podseća da Srbija ostaje kandidat za stupanje u EU i ne odustaje od ovog strateškog cilja. S druge strane, ističe i da isto tako i Zapad razume smanjeno interesovanje i privlačnost EU u Srbiji.
"Razlika od drugih država, protesti ne teku pod zastavom Evropske unije, dok smo sve takve, da kažemo, "majdanske" pojave navikli da povezujemo sa zastavama EU. Ovde toga nema", primetio je on.
Prema njegovim rečima, protesti "nisu ni pro-EU ni pro-zapadni" i lišeni su bilo kakvih spoljnih komponenti.
"Sve je režirano tako da imaju čisto unutrašnji karakter", zaključuje ambasador.
Glas javnosti/R02