Mora odgovornost da se pronađe i da obezbedimo da se to ne ponovi, da se ovakva i tragična i opasna situacija ne ponovi, kaže ambasador SAD.
Kako kaže, video je izjavu Milana Radoičića, i dodaje da ne razume „kako iko može misliti da je dobro za Srbiju da se upusti u ovakve aktivnosti“.
„Put je vratiti se dijalogu, znam da je to dosadno, znamo koji su elementi na stolu i moramo dati priliku Miroslavu Lajčaku da završi započeto, da Srbi sa Kosova i Metohije znaju kakva će im biti mogućnost, a da Kosovo ima priliku za internacionalizaciju. Ima svih elemenata za to, samo mora biti dovršen sporazum“, rekao je Kristofer Hil u intervjuu za „Euronews Srbija“.
Kako kaže, kao neko ko je učestvovao u pregovorima, ne voli preduslove, već mu je draže kad ljudi sednu za sto i suoče se sa stvarima koje treba rešiti.
„Kada je reč o merama protiv Srbije, očigledno je da se sazna šta se desilo: šta je taj Radoičić tamo radio i zašto, i da se odgovorni pozovu na odgovornost“, kaže on, dodajući da je „nama potreban mir i stabilnost i najbolji način je da se vratimo dijalogu“.
Kako kaže, „ono što vidim, to je da je gospodin Radoičić optužen za neka ozbiljna krivična dela, i rekao bih da je na tužiocima o tome da govore“.
„Imamo pitanje: kako da sprečimo da se to opet desi? Kako bi neko pomislio da ulazeći na teritoriju Kosova, gomilajući oružje, izazivajući strah kod ljudi, upadanjem u manastir doprinosi miru i stabilnosti u ovom delu sveta. Moramo znati zašto je to neko uradio“, kaže Hil govoreći o Banjskoj.
Dodaje da se „nešto mora učiniti sa obe strane“.
„Znam da je teško zbog ZSO, ali to je očigledan put da se napreduje. Možemo raspravljati o tome šta je to što treba prepustiti lokalnim građanima, ali im treba pružiti priliku da kontrolišu svoju budućnost. O tome se mora razmišljati u pregovorima, mora se učiniti nešto za obe strane“, rekao je Hil.
Glas javnosti/Euronews