Glas Javnosti

Širenje jeze izazvane bakterijom među evropskim lekarima: Sada i u Rumuniji

Okruženje
Autor: Glas javnosti

U Rumuniji sada strahuju od porasta broja infekcija

Bakterija koja izaziva ozbiljnu zabrinutost među lekarima širom sveta, mikoplazma pneumonia, sada je pronađena i u Rumuniji nakon značajnog porasta broja obolelih u Kini, Danskoj i Sjedinjenim Američkim Državama.

Ovogodišnji izveštaji ukazuju na veliki broj slučajeva među decom, posebno u uzrastu od 8 do 9 godina. Međutim, nije zaobiđena ni starija populacija dece, kao ni odrasli. Analiziramo situaciju i istražujemo moguće uzroke ovog širenja bakterije, dok istovremeno pratimo reakcije medicinske zajednice na globalnom nivou.


Kod dece, simptomi ove bolesti manifestuju se kroz glavobolju, suvo grlo, a ponekad i povišenu temperaturu i kijavicu. Neki oboleli su takođe prijavili crvenilo očiju, mučninu i povraćanje.

Važno je napomenuti da se bakterija prenosi kapljično, što podrazumeva da je preporučljivo izbegavati gužve i mesta sa visokom koncentracijom ljudi. Često se infekcije dešavaju u velikim kolektivima poput škola, vrtića i institucija gde je veći broj ljudi prisutan u istom prostoru.

Posebno zabrinjava činjenica da mikoplazma može izazvati atipičnu upalu pluća, koja se naziva atipičnom pneumonijom. Ova vrsta pneumonije je karakteristična po tome što se pri slušanju pluća stetoskopom ne čuje, što dodatno otežava dijagnostiku. Lekari su u visokom stanju pripravnosti i pružaju preporuke kako se zaštititi i identifikovati simptome na vreme.


Podsetimo se nedavnog saopštenja da se Holandija suočava s porastom slučajeva upale pluća, a slična situacija zapažena je i u Švedskoj.

Danski Statens Serum Institut ističe da su se stope infekcija utrostručile u poslednjih pet nedelja, te da će tokom ove zime više djece biti izloženo ovoj bolesti.

Ono što je karakteristično za ovu vrstu upale pluća jeste njen otpor prema antibioticima na bazi penicilina, što predstavlja izazov u lečenju.

Istraživači iz danskog instituta naglašavaju da su očekivali pojavu ove bolesti već neko vreme i da epidemija nije neuobičajena, posebno u Danskoj, gdje se često javlja u jesenjem i ranozimskom periodu.


"Hane-Dort Emborg, naučnica-istraživač iz danskog instituta, ističe da je povećanje broja zaraženih mikoplazmom bilo očekivano nakon perioda zatvaranja tokom pandemije koronavirusa. Ona takođe ukazuje na mogućnost da deca nisu stekla imunitet na određene viruse tokom pandemije, što je doprinelo nedavnom porastu slučajeva."

"Upavo zbog niskog broja slučajeva tokom poslednje tri i po godine, sada anticipiramo porast, posebno s obzirom na veliki broj djece koja nisu bila izložena ovom virusu", naglasila je.

Dodatno, napomenula je da je porast zabilježen i u Švedskoj, kao i u Singapuru.

Glas javnosti/T02S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR