"Ono što je urađeno iznad grada Niša ne može da uradi svaki padobranac, a onaj koji može, on može za sebe da kaže da je dostigao maksimum u svom razvoju i poslu. Noćni skok u otežanim uslovima, pod vetrom i teškim vremenskim prilikama, dokaz je da su ovi ljudi prošli najsloženiju obuku, i da su u stanju da izvedu baš sve što jedan padobranac može da uradi", istakao je ministar Vulin.
Ministar odbrane je dodao da su padobranci opremljeni najsavremenijim padobranima i najboljom mogućom opremom, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
"Ulagali smo i u njihov životni standard, podigli smo nivo njihove jedinice - od bataljona vraćeni su na nivo brigade, ali oni sve to vraćaju i pokazuju koliko vredi u njih ulagati", rekao je ministar odbrane.
Kapetan Mladen Stamenković, komandir čete za obuku padobranaca u 63. padobranskoj brigadi, bio je u ulozi rukovodioca padobranskih skokova.
"Izveli skok tehnikom visokog iskakanja i visokog otvaranja. Iskočili smo s visine od 4.500 metara, iznad Prokuplja, tridesetak kilometara od desantne prostorije. Vozili smo se otvorenim padobranima i prizemili na desantnu prostoriju na aerodromu", istakao je kapetan Stamenković.
Potvrdio je da je reč o tipu obuke koji se praktikuje u sklopu "više padobranske obuke" u 63. padobranskoj brigadi, ali se i nakon toga redovno izvodi, kroz padobranske skokove.
Najsloženijem delu obuke, noćnom skoku padobranom sa velike visine, preletom s ličnim naoružanjem i opremom, prisustvovao je i zamenik komandanta Združene operativne komande general-major Ilija Todorov.
(Izvor:RTS)