Oni pokazuju da su kovid bolnice prijavile tri puta više umrlih nego što je zvanično saopšteno i da se neslaganja u brojevima ne mogu objasniti nepreciznostima u sistemu, saopštava Istraživački centar Birn.
Saradnici premijerke Ane Brnabić, ministra zdravlja Zlatibora Lončara i direktor IT sektora Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, učestvovali su u izradi Informacionog sistema Covid-19, odnosno imali su uvid u stvarni broj testiranih, obolelih i umrlih od virusa korona koje je prikupljao Institut Batut, saznaje isti centar i ističe da je Svetlana Jovanović, viša savetnica pri Kabinetu predsednice Vlade Srbije Ane Brnabić, glavni kontakt "za sva tehnička pitanja u vezi sa korišćenjem informacionog sistema Covid-19".
Ona je naznačena u Korisničkom uputstvu koje je tokom aprila 2020. prosleđeno svim zdravstvenim ustanovama radi evidentiranja zaraženih virusom korona.
Jovanović nije želela da razgovara rekavši da je bila "tehnička podrška" i da nije "imala uvid u podatke”.
Istraživanje pokazuje da je Informacioni sistem Kovid-19 funkcionisao - da su nadležni iz kovid bolnica, zavoda za javno zdravlje i laboratorija na dnevnom nivou upisivali podatke u sistem, da su se podaci slivali u Institut Batut i da su nadležni imali pristup pravim podacima - samo ih nisu saopštavali javnosti.
Posao izrade Informacionog sistema obavljao je Marko Jovanović, direktor IT sektora pri Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje.
Dokumentaciju o tome kojoj javnoj službi su poverena ovlašćenja, odnosno kojoj su privatnoj firmi dodeljeni poslovi izrade informacionog sistema Kovid-19 novinari su tražili po zahtevu za pristup informacijama od javnog značaja RFZO i Vladi Srbije. Oni nisu dostavili tražena dokumenta.
Izvori navode da je uvid u podatke imao i Nikola Pandrc, šef kabineta ministra zdravlja Zlatibora Lončara.
Nadležni iz Instituta Batut su svaki dan Ministarstvu zdravlja i Kancelariji za informacione tehnologije Vlade Srbije slali izveštaje sa podacima o broju testiranih i pozitivnih u poslednja 24 sata i broju preminulih.
U samom Informacionom sistemu pored određenog broja umrlih postoji posebna oznaka "odobrilo Ministarstvo zdravlja", ali niko od nadležnih nije hteo da objasni šta ta kolona znači.
Nikola Pandrc kaže da "nije učestvovao ni u kakvoj organizaciji, niti rukovodio".
Ko je odlučivao i zbog čega da se javnosti ne saopštavaju podaci koji postoje u Informacionom sistemu, nego da se oni smanjuju, ni danas nije jasno.
Premijerka Ana Brnabić je gostujući na televiziji Pink rekla da su upravo ona i predsednik Aleksandar Vučić insistirali da se napravi ova baza "kako bi u svakom trenutku imali potpuno transparentne podatke, uvezali sve podatke, kako bismo znali šta se dešava u svakom trenutku".
Iako su pojedini članovi Kriznog štaba pokušavali da objasne da se podaci u Informacioni sistem mogu ubacivati naknadno, po sećanju i ličnom nahođenju, zaključkom Vlade Srbije i drugim aktima, ta procedura je precizno definisana.
U korisničkom upustvu za korišćenje Informacionog sistema navodi se da sve institucije koje se bave borbom protiv virusa korona - laboratorije, kovid bolnice i kovid ambulante - imaju obavezu da unose podatke u Informacioni sistem odmah ili najkasnije dva sata nakon događaja važnog za borbu protiv kovida (smrtni slučaj, rezultat testa, stavljanje na respirator, slobodni bolnički kreveti...).
U korističkom upustvu, koje je 2. aprila poslato svih zdravstvenim ustanovama, nalazi se i broj mobilnog telefona Svetlane Jovanović, više savetnice pri Kabinetu predsednice Vlade Srbije Ane Brnabić, za „sva tehnička pitanja u vezi sa korišćenjem aplikacije“.
Svetlana Jovanović angažovana je kao viša savetnica pri Kabinetu premijerke u Jedinici za implementaciju strateških projekata, eletronskih servisa i razvoj e-uprave, navodi u njenoj javno dostupnoj biografiji.
Ipak nije htela da objasni svoju ulogu na izradi informacionog sistema kovid-19, zato što nije "ovlašćena da daje izjave."
U telefonskom razgovoru objasnila je "da nikada nije videla podatke" i da je "stručni saradnik."
-Nemam nikakvu informaciju o tome i ne mogu da vam pomognem, kratko je odgovorio PR premijerke u telefonskom razgovoru sa novinarima.
Tvrdnju da novinari ove istraživačke mreže nisu pozvali kabinet premijerke za komentar pre objavljivanja pomenutog teksta iznela je Ana Brnabić gostujući na televiziji Pink, kao i na konferenciji za novinare.
-Da ste vi iz BIRN-a imali dobru nameru, časnu nameru, razgovarali biste sa nama o tim podacima i tim izveštajima. Niste pokušavali, deklarativno ste pokušavali. Pokušavali ste da kontaktirate neke savetnike iz mog kabineta, koji nemaju nikakav pisani trag da ste pokušavali da ih kontaktirate, rekla je tada Ana Brnabić.
Dr Predrag Kon nije odgovorio na pitanja i pozive do objavljivanja današnjeg teksta.
Na pitanje šta je videla u sistemu, da li je tu bilo tri puta više preminulih nego što je to javno saopšteno, direktorka Instituta za javno zdravlje Batut dr Verica Jovanović rekla je "da je to suviše komplikovano pitanje o kome ne treba da se razgovara telefonom" i da je to pitanje "uznemiravanje javnosti i struke".
(Glas Javnosti/Birn)