U tom uzorku prenosi rimska "Republika" podatke iz članka koji je objavio naučni britanski časopis nađen je SARS-CoV-2, koronavirus koji izaziva kovid 19.
Istraživanje je sprovela grupa naučnika sa državnog Univerziteta u Milanu kojom je koordinirao Rafaelo Đijanoti, uz korišćenje resursa Evropskog onkološkog instituta i italijanskog dijagnostičkog centra.
Oni su pod mikroskopom preispitali biopsije atipičnih dermatoza obavljenih u poslednjim mesecima 2019, a za koje nije postavljena definitivna dijagnoza. U slučaju spomenute devojke uzorak kože je, pišu istraživači, pokazao genske sekvencije ribonukleinske kiseline (RNK) tipične za SARS-CoV-2.
U konkretnom slučaju, promene na koži iščezle su nakon pet meseci, a druge simptome nije primetila. Serološki test, obavljen lani u junu, pokazao je da u krvi ima antitela izazvana kovidom 19.
Italijanski istraživači tvrde, na temelju uvida u naučnu i stručnu literaturu, da je to najraniji slučaj zasad poznat u svetu da je neko ljudsko biće bilo zaraženo kovidom 19.
Nisu objavljeni podaci je li ta stanovnica Milana ikada posetila Kinu ili jela šišmiše. S druge strane, u Milanu deluje kineska kolonija čiji članovi povremeno odlaze u Kinu.
Kina je juče objavila da će primiti ljude iz Svetske zdravstvene organizacije koji dolaze da istraže kako se SARS-CoV-2 pojavio u Kini.
Do juče je u Italiji od kovida 19 umrlo 78.755 osoba, po službenoj statistici.
(Glas javnosti)