Predviđanja kraja epidemije dobija uz pomoć takozvane Gausove krive.
- Na opštoj mapi Evrope koju objavljujem svaki dan - uz svaku državu stoji datum. To je kraj završetka datog talasa. Ali, za par zemalja (u određenom kratkom vremenskom periodu) kao što je Turska na primer, u pretodnih par dana Gausov model ne računa završetak, pa sam ostavio poslednju promenu - objašnjava profesor za Telegraf.rs.
Prema njegovim procenama, drugi talas epidemije u Srbiji će se završiti 13. septembra, u BiH 9. oktobra, a u Crnoj Gori 5. novembra.
Kako je istakao ranije, zemlje u regionu su uglavnom u drugom talasu pandemije, izuzev Rumunije, Bugarske i Severne Makedonije, koje su i dalje u prvom talasu epidemije.
Prema njegovim procenama, Rumunija će iz prvog talasa izaći 21. decembra 2021, Bugarska - 10. decembra ove godine, a Severna Makedonija - 4. decembra.
- Rumunija, Bugarska i Severna Makedonija su još u prvom talasu jer je njihovo stanovništvo "nedisciplinovano" kada je u pitanju borba protiv Covid-19 - ističe Kočović.
On ističe i "Sveto trojstvo" za borbu protiv Covid-19, a to su: maska u zatvorenim prostorima i kada je gužva na otvorenom; fizička distanca od dva metra i pranje ruku.
- Nema grljenja i ljubljenja sa onima koje duže nismo videli. Severna Makedonija je trebalo da izađe kad i mi iz prvog talasa, ali su imali Ramazan Bajram i državni praznik. I eto - dva dana neopreznosti i broj zaraženih je porastao - objašnjava profesor.
Slično je bilo i u Bugarskoj, s dodatkom demonstacija u Sofiji, koje traju dva meseca.
- Ako se ne varam, u junu su bile demonstracije u Bukureštu i eto širenja prvog talasa po celoj zemlji - priča za Telegraf.rs.
Profesor na kraju objašnjava zašto se kraj talasa za neke zemlje predviđa za nekoliko desetina godina.
- U Mađarskoj i Turskoj se iz dana u dan povećava broj zaraženih i to je razlog zašto je datum tako dalek. Ali, vrlo brzo će se približiti današnjem datumu - kada broj zaraženih drastično padne - zaključuje na kraju razgovora.
(Glas javnosti/ Telegraf)