Kako su naveli u saopštenju, članovi primarne porodice se u tim slučajevima ne smeju razdvajati jer osobe sa autizmom imaju poseban odnos sa članovima svoje porodice i neretko funkcionišu samo uz njihovu pomoć.
Takođe, ŠP traži i da se osobama sa autizmom, naročito deci i njihovim pratiocima, izdaju posebne dozvole za izlazak u vremenu u kome je na snazi zabrana kretanja.
Navodeći da se svake godine 2. aprila puštaju plavi baloni koji znače "Razumemo vas. Prihvatamo vas.", u saopštenju se ističe da ove godine baloni nisu potrebni, već da je potrebna prava podrška i dokaz da smo ljudi sposobni da vodimo računa o svoj našoj deci.
U saopštenju se navodi i da u redovnom stanju Srbija nije imala Centar za autizam, kao ni Registar osoba sa autizmom, niti Registar osoba sa teškoćama u razvoju.
Dodaje se da Srbija nije imala defektologe i logopede pri medicinskim centrima, vrtićima, školama u dovoljnom broju da se ne moraju davati ogromne svote novca za privatnu praksu, kao ni Zakon Roditelj - Negovatelj kojim bi roditelji dece sa većim teškoćama u razvoju dobili republički minimalac i radni staž, usled celodnevne brige o detetu.
Srbija je imala 28 razvojnih savetovališta, dodaje se i navodi da međutim u njima nije imala rane intervencije, ni rane dijagnostike, a primećuje se i da je naša zemlja nakon 10 godina, u vezi inkluzije još uvek na početku.
Izvor: Tanjug
20 min