- Da bismo postigli efekat i imali rezultat, potrebno je najmanje dve nedelje, tako da ćemo mi iz medicinskog dela Kriznog štaba tražiti produžetak mera do 29. marta, znači još nedelju dana. To je neophodno, da bi se nakon tog perioda osetio lagani pad što je ujedno i deo prirodnog procesa - izjavio je član Klan Kriznog štaba prof.dr Branislav Tiodorović govoreći o merama koje nas čekaju od podnedeljka.
Dakle, do ponedeljka, 22. marta, u 6 časova zatvoreni svi ugostiteljski objekti - kafići, restorani, barovi, tržni centri, prodavnice, osim trgovina prehrambene delatnosti, kao i pumpi i apoteka. Ne rade ni bioskopi, muzeji, galerije, kozmetički i frizerski saloni, saloni lepote, kladionice, kockarnice, dečije igraonice, teretane, vežbaonice, fitnes centri, bazeni, baloni za sport... Takođe, šalter prodaje hrane u restoranima, kao ni šalter prodaja kafe i pića u lokalima na šetalištima nije dozvoljena.
Kako je epidemiolog objasnio, mere koje važe do ponedeljka, najverovatnije će biti produžene da bismo postigli neophodni efekat, a cilj je suzbijanje širenja virusa i pad broja obolelih. Takođe, dodaje, imunizacija je u toku, a statistika joj nikako ne ide korist.
Da li će mere biti produžene ili će doći i do modifikovanih varijanti za neke uslužne delatnosti, ostaje nam da vidimo.
- Naš predlog će biti da mere koje imamo do sada budu na snazi do 29. marta, a šta će biti videćemo. Mi u ovom trenutku moramo sve svesti na ono neophodno, a to su hrana, lekovi, gorivo, kako bismo sačuvali živote ljudi, jer bez zdravlja i ljudi nema ni ekonomije. Generalno, svi iz medicinskog dela Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa znamo dobro da ovih nekoliko dana pooštrenih mera nije rešenje i da nećemo imati rezultat posle, već da je potrebno produžiti - objašnjava profesor Tiodorović.
Mere zatvaranja, inače, ne odnose na preduzeća, fabrike i njihove interne organizacije rada i poslovne aktivnosti. Takođe, u uobičajenom radnom vremenu biće otvoreni svi šalteri državne uprave, pošte, banke, osiguravajuća društva, menjačnice.
Sednica Kriznog štaba zakazana je za ponedeljak do kada su oročene pooštrene mere koje su na snazi, a prema nekim najava pojedine uslužne delatnosti mogle bi da "otvore vrata" kao što su frizeri, kozmetičari, različite vrste zanatlija poput obućara, bravara.
O tome je upravo govorio i epidemiolog i član Kriznog štaba dr Predrag Kon, koji je izjavio u emisiji na TV Hepi da neke nelogičnosti postoje, ali da je u jednom trenutku moralo da se preseče.
- O svakoj posebnoj delatnosti ćemo pričati i raspravljati. Nisu u pitanju interesi pojedinih grupacija imamo tih pet dana, posle toga ćemo videti da li može da se koriguje - rekao je dr Kon, odgovarajući na pitanje kako je moguće da prodavnice rade, gde može stati veliki broj ljudi, dok recimo u frizerskim salonima može da uđe jedna ili dve osobe.
Dr Kon je takođe u ranijim izjavama za medije objasnio da je neophodno da mere budu na snazi 14 dana.
(Glas javnosti)
23 min