No, ističe ni da pre pandemije situacija sa mentalnim zdravljem nije bila preterano pozitivna. Jedina mreža za mentalno zdravlje u Srbiji NaUm pokrenula je projekat "Svako može da pukne", čiji cilj je, prema rečima njegove portparolke Ane Mate, da radi na kampanji podizanja svesti o mentalnom zdravlju.
Jedina mreža za mentalno zdravlje u Srbiji NaUm počela je u januaru da sprovodi projekat „Svako može da pukne!“, i do juna 2022. će, kako kaže Ana Mate portparolka projekta, raditi na kampanji podizanja svesti o mentalnom zdravlju na društvenim mrežama i u medijima, ali i na otvaranju antistres zona po gradovima, gde će gradovi moći da se informišu i edukuju, što je u planu u drugoj polovini godine.
Ona dodaje da će biti mnoštvo aktivnosti u koje će građani moći da se uključe.
„Cilj nam je da formiramo pokret za mentalno zdravlje gde bismo okupili sve nadležne aktere: i institucije, udruženja, medije, osobe koje imaju problem sa mentalnim zdravljem, njihove porodice… Želimo da se udružimo i radimo na podizanju svesti o mentalnom zdravlju i da utičemo na početak primene programa za mentalno zdravlje Vlade Srbije, za koji mislimo da ima jako dobra rešenja“, rekla je Mate dodajući da je cilj da dođe do deinstitucionalizacije i stvaranja centara za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici.
„Pandemija je nepovoljno uticala na mentalno zdravlje onih koji su osećali veliki stres, koji su bili usamljeni i bila im je potrebna stara rutina na koju su navikli da bi se izborili sa tim. S druge strane, dobra vest je da sada imamo priliku da mislimo kako da se bavimo sobom, jer naše mentalno zdravlje je kapital koji imamo tokom života“, navodi u Danu uživo na TV N1 Toskić.
(Glas javnosti)