-Broj zaraženih u zemlji će rasti zato što je virus u cirkulaciji toliko prisutan i imamo veliki broj nevakcinisanih tinejdžera i mlađih osoba koje 'besomučno' šire virus, upozorava dr Janković.
Mladi se i dalje okupljaju, bez obzira što su im ograničena mesta gde to mogu da rade, oni zaražavaju starije koji imaju jako teške kliničke slike", rekao je za TV Prva dr Radmilo Janković.
On je još jednom ukazao na neophdnost vakcinacije i objasnio da se onaj ko se vakcinisao može testirati ukoliko dođe u kontakt sa virusom i da će virusa biti negde u njegovom nosu ili faringsu, ali da u 98 odsto slučajeva neće razviti tešku formu bolesti.
Otkrio je i to da postoje preliminarne studije na manjem broju pacijenata da je potpuno bezbedno vakcinisati trudnice.
Direktor klinike za ginekologoiju i akušerstvo KCS Aleksandar Stefanović rekao je da prema najnovijim preporukama SZO treba dobro proceniti situaciju da li treba vakcinisati trudnicu, a i da je ordinirajući ginekolog dužan da preporuči vakcinu trudnici jer nema dokaza da štetno utiče ni na majku, ni na plod.
-Ukoliko trudnica ima faktore rizika kao što je dijabetes, hipertenzija, gojaznost ili je izložena većem riziku jer živi ili radi tamo gde je više izložena virusu, onda joj treba preporučiti vakcinaciju. Definitivna odluka ipka treba da bude na pacijentu, ističe dr Stefanović.
(Glas javnosti)