Glas Javnosti

DOKAZANA POVEZANOST KORONE I POLENSKIH ALERGIJA: Šta rizične grupe moraju uraditi da bi se zaštitile?

Korona virus
Autor: Glas javnosti

Prošlogodišnja pandemija korona virusa dogodila se uporedo sa sezonom polenskih alergija. Tada se postavljalo pitanje, kako one utiču na čitavu situaciju sa koronom?

Sada imamo odgovor na to pitanje. Međunarodni tim naučnika odlučio je da sprovede opsežnu istragu, jer su želeli su da istraže da li postoji veza između koncentracije polena u vazduhu i stope zaraze virusom SARS-CoV-2.
 
 Došli su do saznanja da koncentracija polena u vazduhu znatno utiče na povećanje stope zaraze virusom korona. Ovi rezultati su utvrđeni velikom studijom koju je sproveo međunarodni tim, na čelu sa naučnicima sa Tehničkog univerziteta u Minhenu (TUM) i istraživačkog centra Helmholtz Zentrum iz Minhena.

Oni su prikupili podatke o koncentraciji polena u vazduhu, vremenskim prilikama i infekcijama kovidom 19. U svojim istraživanjima oni su razmotrili i podatke o gustini naseljenosti i efektima koje karantin ima na ljude.

154 naučnika je analiziralo podatke u 31 zemlji na pet kontinenata. Dokazali su da polen u vazduhu utiče na 44 odsto varijacija u stopama infekcije, pri čemu u nekim slučajevima ulogu imaju i vlaga i temperatura vazduha.

U periodima bez karantina, stope zaraze bile su u proseku četiri odsto veće sa svakim povećanjem od 100 zrna polena u vazduhu po kubnom metru. U slučajevima kada je bilo i preko 500 zrna polena po kubnom metru dnevno to je dovelo da povećanja stope zaraze od više od 20 procenata.

Imuni sistem je slabiji jer se već brani od spoljnjeg neprijatelja, pa nema dovoljno snage da se izbori i sa koronom. Kada virus uđe u telo, određeni proteini, poznati kao antivirusni interferoni, signaliziraju ćelijama da pokrenu svoju antivirusnu odbranu.

Udisanjem zrna polena stvara se slabija reakcija organizma na viruse.  Upravo zbog toga, u danima sa visokom koncentracijom polena, dolazi do povećanja broja respiratornih infekcija. Isto važi i za kovid 19. Nije bitno da li su osobe alergične na različite vrste polena.

Ukoliko spadate u rizičnu grupu šta je to što možete da uradite da se zaštitite? 

Autorka studije, Klaudija Trajdl-Hofman, savetuje ljude da prate prognoze polena tokom narednih meseci.

- Nošenje maske za filtriranje čestica kada su koncentracije polena visoke može zadržati i virus i polen van disajnih puteva - poručuje ona.

Mere prevencije su ipak najvažnije, osanžite svoj organizam, izbegavajte rizične periode dana, kada je koncentracija polena na maksimumu i pridržavajte se opštih pravila ponašanja koje važe za sve rizične grupe. To je jedan od načina da izbegnete komplikacije koje mogu uslediti kada se pomešaju korona virus i preosetljivost na polen. 

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR