Naime, Luka Čičan-Šain, virusni imunolog koji trenutno radi u Centru za infektološka istraživanja u Braunšvajgu, a koji je poreklom iz Hrvatske, prokomentarisao je za Dnevnik HTV-a ovu vest.
- Ne radi se o vakcini, već o strategiji koja u osnovi deluje kao lek, tako da se antitela mogu davati ljudima obolelima od kovida, a ne preventivno, kao što je to slučaj sa vakcinom - objašnjava Luka Čičin-Šain.
Kako dalje objašnjava, antitela se uzimaju od pojedinaca koji ih imaju, unose se u epruvetu i onda potom mogu da se daju drugima koji takva antitela još nisu stigli da razviju. Time se virus neutrališe i tako se organizmu daje mogućnost da se odbrani od infekcije.
Ovakav princip trebalo bi da radi i kod ostalih infekcija, kaže on.
- Sigurno nismo prvi koji su razvili antitela, ima i drugih timova. Poznato je da je i Donald Tramp dobio terapiju antitelima kada se razboleo i to mu je verovatno pomoglo, ali novost je da smo mi ta antitela dobili od seruma pojedinaca još mnogo pre nego što se pandemija pojavila. Radi se o serumima koji su dobijeni 2018. i 2019. godine, kada taj virus nije ni postojao. Iz njih smo izdvojili ona antitela koja prepoznaju virus, koja su u stanju da ga neutrališu, i to je vrednost naše ideje. Ne treba da se čeka da neko napravi antitela kako bismo ih izolovali iz već zaraženih ljudi, nego možemo čim se neka pandemija pojavi, koristeći ovu metodu, da izolujemo antitela iz dobrovoljaca koji nikad nisu ni bili inficirani i vrlo brzo početi da razvijamo lek koji može da kontroliše virus. Poenta je u brzini delovanja protiv novih pandemija - naglasio je prof. Čičin-Šain.
(Glas javnosti/Blic Žena)