Kina poslednjih nekoliko godina prolazi kroz ekstremne meteorološke prilike, od vrućina do suša, preko jakih kiša i poplava.
Kina poslednjih nekoliko godina prolazi kroz ekstremne meteorološke prilike, od vrućina do suša, preko jakih kiša i poplava.
Kina je prva zemlja na svetu po emisiji gasova sa efektom staklene bašte, ali je takođe i ogroman proizvođač obnovljive energije i nada se dostizanju ugljeničke neutralnosti do 2060. godine.
U mestu Lindžuu, malo severnije, temperatura je porasla do 43,2 stepena Celzijusa, dok je u gradu Šaheu, u severnoj provinciji Hebei zabeleženo 42,9 stepeni Celzijusa, javila je nacionalna meteorološka služba.
Te ekstremne temperature trebalo bi da opadnu do petka, sa naglim padovima koji će na mestima biti i za 15 stepeni Celzijusa.
Kina je znatno povećala svoje kapacitete u energiji vetra i sunca poslednjih godina, da bi smanjila zavisnost svoje privrede od uglja, vrlo zagađujućeg izvora energije.
Porast prozvodnje energije iz obnovljivih izbora u Kini dovelo je do smanjenja emisija ugljendioksida u prvom tromesečju 2025. godine, iako snažno raste tražnja za strujom.
Uz svoje nove kapacitete u energiji vetra, sunca i nuklearnoj energiji u Kini je emisija ugljen dioksida pala za 1,6 odsto na godišnjemnivou, prema Lauriju Milivirti, analitičaru u Centru za istraživanje energije i čistog vazduha (CREA), istraživačkom institutu sa sedištem u Finskoj.
Kina je prošlog meseca objavila da je njen kapacitet za proizvodnju energije vetra i i sunca u prvom tromesečju prvi put prešao proizvodnju termikčkih postrojenja, što uglavno dolazi iz centrala na ugalj.
Uprkos jačanju proizvodnje energije iz obnovljivih izbora Kina je tako u 2024. godini počela izgradnju centrale na ugalj kapaciteta za 94,5 gigavata, što je 93 odsto od ukupne svetske proizvodnje prošle godine, prema izveštaju koji je u februaru objavio CREA i telo Global Energy Monitor (GEM) sa sedištem u SAD.
Kineska proizvodnja uglja konstantno raste poslednjih godina, i prešla je sa 3,9 milijardi tona 2020. godine na 4,8 milijardi tona 2024.
Glas javnosti/ N01S