Jedna devojčica od 27 meseci je preminula od posledica opekotina kada je vatra iz šporeta zahvatila ćebe i krevetac u kome se nalazila. Na žalost, nekada su dovoljne i sekunde da se incident dogodi.
- Peći i šporeti sa otvorenim plamenom isijavaju toplotu i od te toplote stvari koje se nalaze u blizini mogu da se zapale. Zbog toga sve ono što je zapaljivo mora najmanje pola metra biti udaljeno od ovih grejnih tela. Nikako nad njima ne sušiti krpe i stvari jer oni mogu pasti na plotnu i lako se zapaliti. Stvari ne treba sušiti ni na TA pećima niti kačiti na kvarcne grejalice, koje inače i proizvode izuzetno jaku toplotu. Osim toga, one su i nestabilne, lako mogu pasti, a onda grejač može zapaliti tepih i sve što mu se nalazi u blizini – objašnjava Miloš Majstorović, komandant Vatrogasno-spasilačke brigade Beograd, a prenosi Alo!
Iz Instituta za majku i dete "Dr Vukan Čupić" kažu da je u ovoj ustanovi u poslednjih sedam dana troje dece preminulo od opekotina.
- U poslednje vreme smanjeno je korišćenje plinskih boca za grejanje, ali se one i dalje upotrebljavaju u kuhinji za spremanje jela. Trebalo bi da bude obaveza da se uvek posle korišćenja boce zavrne ventil jer 99 odsto incidenata sa plinskim bocama se događa između ventila, boce i potrošača. U slučaju da crevo curi prostorija se može ispuniti gasom, a onda je dovoljna i mala varnica, čak i da se upali svetlo da dođe do eksplozije – kaže Majstorović i apeluje na sugrađane da vode računa i ne shvataju olako upotrebu grejnih sredstava.
BONUS VIDEO: Bogdan Obradović ekskluzivno za "Glas" zašto nije u kontaktu sa Novakom