Na samom ulasku u stambenu zajednicu osetan je miris vlage koji je toliko intezivan da se duže od deste minuta ne može stajati i sedeti u prostorijama. U stanovima na višim spratovima nameštaj je prekriven najlon kesama kako se voda sa plafona ne bi slivala sa plafona i pravila dodatnu štetu.
A sve se desilo posle nevremena koje je pogodilo Beograd tokom proteklog vikenda kada je krov sa ove stambene zgrade odleteo u susedno dvorište zbog čega se voda slivala najpre na četvrti sprat, a potom i na sve ostale sve do prvog sprata.
Zbog toga su između ostalog stanari sa četvrtog sprata napustili svoje stanove, odnosno predali ih na čuvanje stanarima sa nižih spratova, jedna od njih je i Slobodan Đurđević.
„Stanari sa četvrtog sprata se nalaze kod rođaka, po komšiluku kod prijatelja. Komšinica je otišla, nije mogla da boravi u stanu od vlage i vode koja je kapala. Sada više ne kaplje jer se prosušilo, ali je voda bukvalno padala po patosu i tepihu i morala je da napusti stan. Prvo zbog bezbednosti – struje, a onda i zbog zdravlja“, rekao je Đurđević u jednoj emisiji.
On ističe da su još i sa prvim nevremenom imali probleme, jer je sa susednog nelegalnog objekta, koji je predviđen da se ruši, odleteo komad lima, srušio odžak i digao kompletan deo krovne konstrukcije.
„Sada je krov ostao potpuno nebranjen – ima 30 kratera, sa 40 otvorenih rupa. Šteta je procenjena na 3 – 3.5 miliona dinara. Na poslednjem spratu više nema života i za niže spratove će biti problem, jer voda ulazi u struju i sve instalacije. Može da se desi da neko prilikom uključivanja bilo kog aparata nastrada“, upozorio je stanovnik zgrade na Julinom brdu.
Ono što dodatno stvara problem jeste što je zgrada koja je stradala u nevremenu i ostala bez krova ilegalno građena, zbog čega se ne nalazi u stistemu za dobijanje bilo kakve pomoći od Grada.
„Mi smo zgrada koja je sagrađena 1999. godine koja je u procesu legalizacije sa svim prikupljenim papirima. Od 2012. godine čekamo legalizaciju, a opština kaže da mi nismo u sistemu gradskog stambenog i da oni ne mogu ništa da urade po tom pitanju“, istakao je Đurđević.
Prema njegovim rečima teško da stanovnici ove zgrade mogu sami da reše problem, jer, kako navodi, u zgardi ima oko 50 odsto penzionera.
„Ukoliko nam opština i grad ne izađu u susret i pošalju ekipe ili bilo kakvu vrstu pomoći, mislim da će i ljudi sa trećeg sprata morati da napuste stanove, jer će voda doći i do njih“, rekao je zabrinuto Đurđević.
Glas javnosti/N01S