On kaže da odbrana može da traži da svi odgovaraju za nesavestan rad u službi gde preti kazna zatvora od šest meseci do 5 godina. Takođe, pita se što osumnjičeni nisu okarakterisani kao udružena grupa, pa bi tako slučaj preuzelo Tužilaštvo u Beogradu.
Za produženo krivično delo zloupotrebe službenog položaja, za šta je osumnjičena bivša gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski, prema Krivičnom zakoniku, preti kazna od 2 do 12 godina zatvora. Ipak, hapšenje još 14 članova Štaba, dok se za Nenadom Stankovićem traga, po drugom članu Krivičnog zakonika, daje šansu odbrani da se sve prekvalifikuje i bude potpuno drugo delo i kazna.
Jasno je, Tužilaštvo treba da optuži za teže delo, odbrana treba da se bori da dokaže da je lakše delo. E, sada ova situacija u Nišu daje odbrani priliku da traže prekvalifikaciju krivičnog dela na član 361. Neko je predstavio Štabu da je situacija vanredna, neka firma, neki odgovorni za procenu. Ona je tamo prva među jednakima, njen glas važi isto kao i svaki drugi, a mogla je da bude preglasana ako je htela nešto da ne uradi po zakonu. To je nesavestan rad u službi i za to delo preti kazna od 6 mesci do 5 godina zatvora – kaže advokat čiji je identitet poznat redakciji.
Kao čoveka ga je ova situacija u Nišu, gde je hapšenje usledilo pred veliki studentski protest, iznervirala, a kao advokatu kaže da može da pomogne u odbrani kada bi se pozvao na sudsku praksu.
Tužioca treba pitati da li je uobičajena praksa da se iz iste ekipe, kao što je bio Štab, odgovara za različita dela. Gradonačelnica je osumnjičena za delo iz člana 359 Krivičnog zakona, a ostali za 361, a ista je životna situacija. Takođe, da li je praksa da se osumnjičeni hapse sa razmakom od nekoliko dana i da li je mogla kvalifikacija da bude udruženje za vršenje dela iz člana 359 jer nisu glasali jednom nego 13 puta na sednicama Štaba. Zašto nisu okvalifikovani kao organizavana kriminalna grupa, a za to bi onda bilo nadležno Tužilaštvo u Beogradu – pita se advokat.
Nakon saslušanja, u ponedeljak je prvo pušteno 13 njenih saradnika, a potom još dvoje juče.
Oni su priznali činjenice iz prijave, nisu priznali delo. Oni su mogli da kažu: Da, bile su tada sednice Štaba, neko je došao i rekao da mora tada vanredna situacija, da, glasali smo, ali niko od njih nije priznao delo da je nesavesno radio i da je hteo da ošteti budžet ili da nanese štetu. Tu je velika razlika – dodaje nekadašnji sudija.
Postavlja i pitanje – šta će biti sa novcem jer je 14 članova Štaba osumnjičeno da su oštetili budžet Niša za 843.336.450 dinara.
Trebalo je sve da bude jedan predmet, pa da oni svi odgovaraju kao pomagači. A za to odgovaraju kao i glavni izvršilac. Gde su završile pare? Treba da se utvrdi i tok novca. Niko nije slučajno bio u tom Štabu, niko nije glasao slučajno. Plašim se da će, kada se zakaže suđenje, gde je prisustvo svih obavezno, da dođe polako i do zastarenja – kaže advokat.
Podsetimo, nekadašnjoj gradonačelnici je prvo određeno zadržavanje do 48 sati, a potom je saslušana i tada se branila ćutanjem.
Određen joj je pritvor do 30 dana.
Glas javnosti/Južne vesti