Otkriveno da su u toku prošle godine u našoj zemlji identifikovane 62 žrtve trgovina ljudima.
„Trgovina ljudima je ozbiljan društveni problem. Radi se o zloupotrebi bića, povredi svih ljudskih prava, a sve radi sticanja materijalne koristi. To je globalan fenomen, pa ni Srbija nije zaštićena. U toku prošle godine su identifikovane 62 žrtve“, kaže Jelena Anđelić.
Slađana Matijević ukazuje da je veliki rizik od trgovine ljudima. To može biti prvi prelasci preko granice mladih ljudi, a rizik može da predstavlja i traženje posla, kao i korišćenje društvenih mreža.
„Trgovci ljudima se prilagođavaju različitim situacijama, pa su najveće opasnosti prilikom zloupotrebe društvenih mreža. Tamo se mogu naći mnogi podaci koje sami ostavljamo greškom na internetu“, navodi Matijević.
Smatra da je veoma teško prepoznati trgovce ljudima, kao i da su to jako inteligentne osobe, i dodaje da imaju jako dobro razvijenu socijalnu inteligenciju
„To su osobe koje kada je neka osoba raniiva, on joj u tom trenutku pruža ono što joj je najpotrebnije. Jako je teško prepoznati onog ko se bavi trgovinom ljudima. Neophodno je voditi računa kada upoznamo nekoga koliko poidataka dajemo nepoznatim licima“, upozorila je Matijević.
Anđelić je kazala da je cilj Crvenog krsta da se osnovne informacije o trgovini ljudima prošire na što više građana, pre svega na mlade.
„Cilj je da se mladi zaštite i da zaštite vršnjake. Zato je vršnjačka edukacija način na koji Crveni krst sprovodi svoje odluke… Sproveli smo edukacije za studente širom Srbije. Nadamo se da smo uspeli da im približimo problem i da ih pozovemo na kritičko razmišljanje“, kazala je Anđelić.
Glas javnosti/N01S