Prema prvim informacijama, sumnjalo se da su uhapšeni jedan ruski i jedan državljanin Južne Afrike, međutim ubrzo je utvrđeno da su kokain spakovan u 14 kesa sa po 400 "cigli" pokušali da prošvercuju državljanin Srbije Marko Ninić i državljanin Rusije Alen B. (39).
- Dvojica muškaraca uhapšena su posle dojave da se u luci u Stilbaiju odvijaju sumnjive aktivnosti. Osumnjičeni su uspeli da pobegnu svojim automobilom, ali je odmah usledila potera. Osumnjičeni su uspeli da zaustave "tojotu pajero" u kojoj su bili i pobegnu u žbunje, ali su ubrzo uhapšeni u jednom objektu - izjavio je, kako navode, portparol policije u Južnom Kejptaunu, Kristofer Spis.
Policija je, kako dodaju, u prikolici zakačenoj za "pajero" tokom pretresa otkrila 14 kesa u kojima je bilo 400 pakovanja kokaina u vrednosti od 12,6 miliona dolara.
Portparol Nacionalnog tužilaštva (NPA), Erik Ntabazalila, rekao je da je srpski državljanin Marko N. doveden u sud zajedno sa uhapšenim Rusom, pod optužbom za šverc droge.
- Određen im je pritvor, a sledeće ročište je zakazano za 29. jul zbog zahteva da budu pušteni uz kauciju - preneli su mediji.
Šverc droge
Zvicer u Južnoj Africi?
Mediji u regionu spekulisali su ranije da je odbegli vođa kavačkog klana Radoje Zvicer bio lociran u Južnoj Africi. Međutim, te sumnje nisu potvrđene.
- Mnogi begunci utočište pronalaze upravo u Južnoafričkoj Republici jer u toj državi živi veliki broj ljudi iz bivših jugoslovenskih država. Srbi i Crnogorci imaju čak ključne uloge u podzemlju, naročito kada je u pitanju šverc kokaina, koji se često iz Južne Amerike u Evropu švercuje preko Južne Afrike - otkriva izvor..
Portal Radio televizije Crne Gore (RTCG) podseća da je muškarac pod imenom Marko N. bio saslušavan u crnogorskoj policiji pre nekoliko godina zbog sumnje da je učestvovao u pucnjavi u kojoj je meta napada bio Marko Ljubiša Kan u Budvi, navodno blizak škaljarskom klanu. Inače RTCG navodi i da nema potvrde da je reč o istom Marku N. Čovek pod istim imenom, kako navode, 2017. godine je u Podgorici bio osuđen zbog šverca droge.
Inače, Kejptaun važi za epicentar podzemlja Južne Afrike. Najpoznatiji Srbin koji je uhapšen u Kejptaunu je Dobrosav Gavrić, koji je pravosnažno osuđen u Srbiji na 35 godina zatvora zbog ubistva Željka ražnatovića Arkana, Dobrosava Garića i Milenka Mandića 2000. godine u hotelu "Interkontinental". Iako su mu lisice stavljene pre 13 godina u Kejptaunu, u kom je živeo pod imenom Saša Kovačević, on je i dalje u ekstradicionom pritvoru.
- Koliko su Srbi uključeni u južnoafričko podzemlje, najbolje svedoči i činjenica da je u krvavom mafijaškom ratuk ubijeno najmanje sedmoro, a ranjeno troje Srba. Među njima je i Milan Đuričić Miki, koji je takođe bio osuđen zbog učešća u ubistvu Arkana i za njim se tragalo. Likvidiran je 25. aprila 2018. godine nadomak Johanesburga - podseća sagovornik i navodi da je iste godine u Južnoafričkoj Republici ubijen i srspki trgovac dijamantima Đorđe Mihaljević.
Glas javnosti/B06S