Cilj akcije je da se vozi sigurno, propisno i odgovorno - upozoravaju iz MUP i podsećaju da je vožnja električnih trotineta dozvoljena na biciklističkoj stazi, biciklističkoj traci ili pešačko-biciklističkoj stazi.
- Samo ako nema tih staza, trotinet se može voziti kolovozom, ali pod određenim uslovima. Maloletnici - samo na putu gde je ograničenje brzine do 30 km/h, kao što su zona usporenog saobraćaja, zona 30 ili zona škole. Punoletna lica - na putevima gde je ograničenje brzine do 50 km/h. Svi vozači obavezno moraju da nose zaštitnu biciklističku kacigu. Vozači električnih trotineta moraju nositi svetloodbojni prsluk kada se kreću kolovozom. Nošenje svetloodbojnog prsluka ili druge reflektujuće materije obavezno je i na biciklističkoj stazi, biciklističkoj traci ili pešačko-biciklističkoj stazi noću i u uslovima smanjene vidljivosti - objašnjavaju iz Ministarstva unutrašnjih poslova.
Oni dodaju i da na električnom trotinetu mora biti postavljena nalepnica koja potvrđuje da električni trotinet ispunjava tehničke uslove za učestvovanje u saobraćaju.
- Vožnja električnog trotineta na trotoaru nije dozvoljena. I posebno važno: električne trotinete smeju da voze samo oni koji imaju najmanje 14 godina. Električni trotineti nisu za decu. Poštuj ova pravila, čuvaj sebe i druge - ističu iz MUP.
Tokom pojačane kontrole, policija će posebno motriti na posedovanje identifikacione nalepnice, nošenje zaštitne kacige i druge propisane opreme, da li se vozači električnih trotineta kreću propisanim površinama, da li vozači električnih trotineta upravljaju pod dejstvom alkohola ili psihoaktivnih supstanci i sve ostale prekršaje koji mogu vas i druge učesnike u saobraćaju da dovedu u opasnost.
- Okej je biti brži od gužve, ali nije kul biti brz na pogrešan način - navode iz MUP.
Glas javnosti/T02S