Glas Javnosti

Zarade nikada veće, ali i cene: Evo koje zemlje imaju najveće razlike u platama

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Realne plate bi trebalo da rastu 2024. godine po najjačoj stopi u poslednjih više od 15 godina zahvaljujući ublažavanju inflacije, uz velike razlike i kontinuiranu nejednakost, upozorila je Međunarodna organizacija rada (ILO) u godišnjem izveštaju.

Prošle godine realne zarade su porasle za 1,8 odsto, a ove godine bi njihov rast trebalo da se ubrza na 2,7 odsto, izračunao je ILO.

„Ako se ovaj trend potvrdi, to će biti najsnažniji rast u više od 15 godina“, rekao je generalni direktor ILO Gilbert Houngbo.

„Razlike u platama su i dalje neprihvatljivo velike“

Prema njegovim rečima, procene pokazuju „značajan” oporavak u odnosu na 2022. godinu, kada su plate realno pale za 0,9 odsto zbog visoke inflacije.

Međutim, pozitivan trend nije ravnomerno raspoređen, dodao je Houngbo.

„Ne smemo zaboraviti da milioni radnika i njihovih porodica i dalje trpe posledice krize troškova života koja je narušila njihov životni standard i da su dispariteti plata između i unutar zemalja i dalje neprihvatljivo visoki“, upozorio je šef MOR-a.

U ekonomijama u razvoju grupe G20 realne zarade su prošle godine porasle za skoro šest odsto, nakon povećanja od 1,8 puta u 2022. godini, izračunala je ILO i dodala da bi pozitivan trend trebalo da se nastavi i ove godine.

U razvijenim ekonomijama u grupi G20 realne zarade su prošle godine smanjene za 0,5 odsto, nakon pada od 2,8 odsto 2022. godine surova stvarnost"

Regionalna poređenja pokazuju oporavak plata u 2023. godini u većini regiona, sa izuzetkom Afrike, Severne Amerike i Severne, Južne i Zapadne Evrope. U Africi su smanjeni za 2,4 odsto, u Severnoj Americi ostali su na nivou iz 2022. godine, a u Severnoj, Južnoj i Zapadnoj Evropi manji su za 0,2 odsto.


Ove godine realne zarade su u proseku porasle u svim regionima, sa 17,9 odsto u centralnoj i zapadnoj Aziji do 0,3 odsto u Severnoj Americi.

Uprkos višim platama, cene su i dalje previsoke za domaćinstva sa niskim primanjima koja se i dalje bore sa rastućim troškovima života.

Inflacija i dalje surova realnost

„Inflacija se smanjila, ali je i dalje surova realnost za mnoge zemlje u usponu i zemlje u razvoju“, primetio je Houngbo.

Nejednakost je od početka veka popustila, ali je i dalje izražena, pa 10 odsto najslabije plaćenih radnika zarađuje samo 0,5 odsto od ukupnog iznosa zarada na svetskom nivou.

Najbolje plaćeni 10 odsto zarađuju 38 odsto, izračunao je ILO.

Nejednakost je najizraženija u zemljama sa niskim prihodima, gde nešto više od petine radnika spada u kategoriju sa niskim primanjima.


Glas javnosti/B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR