Septembar je standarno mesec kada studenti iz unutrašnjosti Srbije naseljavaju stanove širom srpske prestonice, a već sada je dobar trenutak da pronađu stambenu jedinicu koja ima najviše odgovora.
Kako zbog budžeta, ali i važan faktor studentima jeste i blizina fakuleta.
Međutim, kakva je situacija na tržištu nekretnina, i šta mogu da očekuju oni koji se i dalje nisu upustili u listanje brojnih oglašenih stanova?
Prema rečima vlasnice i agentice Pešić nekrentina, Zorica Pešić, cene najma stanova u beogradskim opštinama se ne razlikuju nešto mnogo od prethodne godine.
– Ukoliko posmatramo na nivou svih beogradskih opština nema većih oscilacija u cenama. Novi Beograd, Dorćol, Vračar su standardno najtraženije lokacije, ali i sa najskupljim stanova za izdavanje – započinje ona.
Dodaje da se desio mali pad u naseljima na levoj obali Dunava, kao i da su na Karaburmi cene nešto niže.
– Što se tiče Kranjače i Borče, cene su nešto drugačije u odnosu na neki raniji period. Makar je tako bilo poslednjih par meseci. Jedino što može da se desi, jeste da vlasnici stanova koje izdaju svoje nekretnine podignu cene i za nekoliko desetina evra, jer znaju da je sad navala studenata, pa da iskoriste priliku za dodatnu zaradu – objasnila je.
Poput Krnjače, Koteža i Borče, i na Karaburmi može da se pronađe pristojan stan za izdavanje po jednako pristojnoj ceni.
– Prosečna cena manjih stanova, jednosobnih i garsonjera je u tim naseljima od 200 do 250 evra. Kada se na to doda trošak mesečnih režija, od kablovske, struje i infostana, to je već pozamašna suma novca koju treba odvojiti. Ne treba brzati u iznajmljivanju stanova, zato je sad pravo vreme da studenti najpre pažljivo pogledaju oglase, a onda i da pametno odaberu – rekla je agentica za Bizportal.
Za kraj je istakla da postoji opcija u kojoj je rentiranje satmbene jedinice dosta jeftinije, ali da mnogi odbijaju takvu vrstu stanovanja.
– U oglasima za izdavanje nekretnina je sve odvojenih stambenih jedinica u sklopu porodičnih kuća. Uglavnom se izdaje ceo sprat, a cene su manje nego što bi neko morao da odvoji za rentu stana. U ukupnu cenu često su uračunati i troškovi struje i svega neophodnog. Još ako se to podela na dve ili tri osobe, to bi jednog studenta koštalo najviše do 150 evra. Međutim, mnogima to ne odgovara kao opcija, jer bi u tom slučaju bili prinuđeni da dele isto dvorište sa vlasnikom, kao i da na neki način žive „pod istim krovom“ , iako imaju svoj ulaz i stan samo za sebe – naglasila je ona.
Glas javnost/B10S