-Mere nam pomažu da naša privreda ne izgubi kiseonik, da građani ne izgube posao, da nam penzioneri prežive i da imaju veru u svoju državu, kao i da nastavimo da se razvijamo- rekla je premijerka Ana Brnabić.
Ministar finansija Siniša Mali rekao je da je vlada do sada, kroz tri paketa mera, pomogla građane i privredu sa ukupno 8 milijardi evra.
Mali je dodao i da "korona i dalje radi, kao i da dalje trpimo posledice i da je zbog toga i došla odluka o trećem paketu podrške".
Kako je najavljeno, svi punoletni građani dobiće kroz novi paket po 60 evra. Isplata će ići u dve rate, prva u maju 2021. a druga u novembru. Penzioneri će dobiti dodatnih 50 evra, dakle ukupno 110 evra.
Prijavljivanje počinje u aprilu, a ko se prijavi za prvih 30 evra, automatski će dobiti i drugih 30 evra. Nije potrebno dva puta se prijavljivati, a procedura će biti ista kao i prošle godine kada je država davala po 100 evra.
U okviru podrške privredi, svaki preduzetnik i radnik zaposlen u mikro, malim, srednjim i velikim preduzećima dobiće tri meseca po 50 odsto minimalne zarade. To je ukupno oko 48.000 dinara, odnosno 16.000 dinara mesečno.
Pravo na ovu meru ima 1.505.093 radnika. Mera stupa na snagu od 1. marta ove godine sa prvom isplatom 8. aprila aprilu. Mera ne uključuje banke i finansijske institucije.
-Prijava će biti jednostavna preko sajta Poreske uprave. Uslov je da nema otpuštanja više od 10 odsto zaposlenih, tri meseca nakon isplate poslednje minimalne zarade, kao ni isplate dividend- rekao je Mali.
Ugostiteljima i radnicima u turizmu dodatni minimalac
Pored 50 odsto minimalne zarade tokom tri meseca, još jedan ceo minimalac (32.000 dinara po radniku) dobiće ugostitelji, turističke agencije, licencirani turistički vodiči i pratioci, kao i hoteli, odmarališta i renta-kar agencije. Isplata je april, maj i jun po 50 odsto minimalca i u julu ide ceo minimalac.
Kako je ranije najavljeno, sektor prevoznika u drumskom saobraćaju i autobuskih stanica dobiće 600 evra po autobusu. Ova mera se sprovodi kroz 6 mesečnih isplata.
Govoreći o frilenserima ministar finansija Siniša Mali danas je rekao da im se maksimalno izlazi u susret, ali da porez mora da se plati.
Vlada Srbije i radnici na Internetu nikako nisu mogli da se dogovore, a izgleda da će tako I ostati sudeći po onome što Vlada nudi, a šta frilenseri zahtevaju.
-Zaustavili smo sva rešenja, ali imamo situaciju da se sve veći broj frilensera javlja ili da plati dug ili da sačeka izmene zakona kako bi im obaveze bile nešto umanjene- rekao je Mali.
Dodao je da se ne može prihvatiti to da se porezi otpišu ili ne plate.
-Ono što radimo jeste da onima koji su zarađivali do 200 evra mesečno obavezu za pet godina smanjimo na 3.000 evra, što bi značilo da bi za 10 godina imali mesečnu ratu od po 3.000 dinara mesečno- rekao je Mali.
Najavio je i da će se do kraja godine izaći sa novim zakonom kako bi se rešio status frilensera.
(Glas javnosti)