Predlog zakona o obnovljivim izvorima energije, s obzirom na novine koje donosi, kao što su aukcije za dodelu premija i stvaranje uslova za razvoj tržišta obnovljivih izvora energije, izazvao je najveću pažnju javnosti.
Osim novina propis zadržava i neka stara rešenja, kao što su fid-in tarife za elektrane manjeg kapaciteta (elektrana snage manje od 500 kW i elektrane na vetar snage manje od 3 MW).
Izvesno je da će ovaj propis stvoriti uslove za ubrzani razvoj zelene energije, pre svega za gradnju vetroparkova i solarnih elektrana, ali i instaliranje solarnih panela na krovovima kuća i firmi kako bi građani i privreda obezbedili električnu energiju za sopstvenu potrošnju.
Šta donosi novi zakon u sektoru korišćenja solarne energije i kakvi su planovi investitora za gradnju novih elektrana razgovaraće vodeći stručnjaci iz zemlje i Evrope na Prvoj velikoj konferenciji o solarnoj energiji u Srbiji koja se održava u Beogradu 14. aprila u organizaciji portala Balkan Green Energy News.
Javna rasprava o načelima za pripremu zakona o obnovljivim izvorima energije trajala je od 31. decembra 2020. do 12 januara, a onda je od 21. januara do 9. februara u toku bila javna rasprava o nacrtima zakona o obnovljivim izvorima energije, zakona o izmenama i dopunama Zakona o energetici, zakona o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije i zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima.
U toku javne rasprave održan je sastanak o novim propisima u Privrednoj komori Srbija, kao i konferencija portala Balkan Green Energy News BGEN o tome šta država treba da uradi da se u Srbiji realizuje 2 milijarde evra investicija u vetroparkove?
Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je da će novi zakonski okvir omogućiti nove investicije, ali i okretanje Srbije ka zelenoj energetici i zelenoj ekonomiji.
“Nalazimo se u godini u kojoj moramo da razmišljamo o tome kako da proizvodimo dovoljno električne i toplotne energije, kako da imamo dovoljno gasa, nafte i naftnih derivata, a sa druge strane da se razvijamo na održiv način i razmišljamo o zelenoj ekonomiji i zelenoj energetici”, rekla je Mihajlović.
Zakoni otvaraju vrata velikim investitorima da rade u Srbiji
Prema njenim rečima, pomenuti zakoni to omogućavaju jer velikim investitorima otvaraju vrata da rade u Srbiji zajedno sa našim javnim preduzećima, a svim građanima da, pored toga što su potrošači, budu i proizvođači energije, da postavljaju solarne panele na svoje domove, ali i da zamene prozore i vrata i da njihovi računi za električnu i toplotnu energiju budu niži nego danas.
Mihajlović je dodala da novi zakoni omogućavaju i da se više vodi računa o socijalno ugroženim kupcima električne energije, gasa i toplotne energije.
Potpredsednica Vlade je naglasila da je posebno važno usvajanje zakona o obnovljivim izvorima energije, koji predstavljaju budućnost u oblasti energetike.
Potrebno je ne samo da se grade nove hidroelektrane, pre svega velike i srednje, već i da bude više vetroelektrana i solarnih elektrana, ali i da u toplanama više koristimo biomasu, koje u Srbiji ima mnogo, istakla je ona.
Mihajlović je poručila da su novi zakoni osnova za razvoj i otvaranje novih radnih mesta, ali i da će omogućiti da Srbija krene putem klimatski neutralnog razvoja i zelene energije, s obzirom na to da će energija iz termoelektrana u budućnosti biti sve skuplja.
(Glas javnosti)