Takođe, 19 odsto ispitanika štedi za kupovinu elektronskih uređaja.
U Srbiji, kao i u 2023. godini, skoro trećina građana ostavlja novac koji želi da uštedi na tekućem računu preko kojeg prima platu.
Rezultati istraživanja za 2024. godinu pokazali su, kako je rečeno, zabrinjavajuće podatke u finansijskoj percepciji građana, jer skoro polovina ispitanika smatra da se njihova finansijska situacija pogoršala u poslednje dve-tri godine, dok pet odsto njih veruje da je došlo do poboljšanja u odnosu na 2023. godinu.
Zaključak ovogodišnjeg istraživanja jeste i porast broja građana koji čuvaju novac u gotovini, kod kuće ili u sefu, što je zabeleženo kod 39 odsto ispitanika.
Kao zabrinjavajuće navedeno je i to da je trećina građana izjavila da ne štedi uopšte.
Istraživanje je pokazalo da 24 odsto građana izražava potpunu nesigurnost u poznavanju finansijskih tema i bankarskih proizvoda, pri čemu ta cifra iz godine u godinu varira za oko jedan do dva odsto gore-dole.
Većina ispitanika ne planira svesno da radi na poboljšanju svoje finansijske pismenosti. Kada je reč o izvorima informacija na temu finansija, ispitanici smatraju da su mediji na prvom mestu (njih 76 odsto), dok banke i štedionice zauzimaju drugo mesto (72 odsto), a roditelji i članovi porodice su na trećem mestu (68 odsto), rezultati su istraživanja agencije IMAS International.