Vrednost javne nabavke procenjena je na 2,95 milijardi dinara. Naručilac sada traži da se projektuju produžetak linije (na primer, do aerodroma), ali i dodatna ukrštanja sa linijama 1 i 2, radi lakšeg presedanja putnika.
Za sada, definisani pravci razvoja šinskih sistema u Beogradu podrazumevaju tri linije beogradskog metroa.
Linija 1 povezuje Makiš sa Mirijevom, linija 2 povezuje istočni i zapadni deo Beograda, počev od Mirijeva, gde se povezuje sa linijom 1, preko istorijskog dela grada ndo Novog Beograda, Zemuna i Bežanije.
Kako se navodi u dokumentaciji, dve linije predložene Generalnim projektom su osnova budućeg metro sistema. Međutim, „samo sa trećom linijom ovaj sistem može da ispuni transportne zahteve grada Beograda“.
Problem leži u samoj povezanosti delova grada, odnosno, u planu se moraju dodati i takozvane ekstenzije odnosno produžeci linija, kako bi metro bio povezan sa aerodromom, BIO4 kampusom i delovima grada kao što su Kanarevo Brdo i Rakovica.
Pre samo nekoliko meseci, na konferenciji za novinare nakon potpisivanja Sporazuma o saradnji „Beogradskog metroa i voza“ sa Fakultetom primenjenih umetnosti u Beogradu, direktor „Beogradskog metroa“ Andreja Mladenović najavio je da će biti potrebno da se na liniji 3 vremenom naprave određene izmene.
Kako one u vezi sa dodavanjem ekstenzija, tako i studija za broj putnika kojih će kako je naveo tada, biti sve više.
U samoj javnoj nabavci koja je pokrenuta povodom izrade projektno-tehničke dokumentacije za liniju 3, nakon analiziranja rezultata Prethodne studije opravdanosti sa Generalnim projektom, utvrđeno je da je pored dve linije metroa treba definisati i treću.
Konceputalno rešenje koje je izradila kompanija “Egis Rail” iz Liona (Francuska), odobreno je u martu 2021. godine od strane Tehničke komisije Grada Beograda. Time je usvojeno rešenje trase linije 3 tako da spaja Novi Beograd sa Voždovcem, odnosno Banjicom, i gde bi ukrštanje linije 3 sa linijom 1 bilo na Trgu republike, a linije 3 sa linijom 2 na stanicama Manjež i Arena.
Međutim, u planu je i produženje linije 3, kao i njena tehnička i funkcionalna povezanost sa linijom 2 u zoni Bežanijskog groblja i zajedničkim depoom.
„Uzimajući u obzir produžetak linija 2 i 3 na područje Bežanije predviđeno je da ove dve linije imaju još jednu čvornu stanicu u zoni depoa Bežanija“, navodi se u dokumentaciji.
Kako se dodaje u dokumentaciji, izradom idejnih projekata za linije 1 i 2 metroa u Beogradu došlo je do promena trase linije 2 kao i do saznanja o prostornim ograničavajućim uslovima za vođenje trase linije 3 u centru grada, pa se kao posledica nameće potreba da se preispita planskim dokumentom predviđena trasa linije 3 i da se istraže druge opcije vođenja trase.
Linija 3 beogradskog metroa definisana Konceptualnim rešenjem uključuje trasu od Novog Beograda do Banjice, dužine 20,8 kilometara sa 22 stanice i to: Surčinska – Blok 61 – Gandijeva – IMT – Blok 42 – Arena – Ušće – Pristanište – Trg Republike – Narodna skupština – Manjež – Klinički centar – Beograd Centar – Autokomanda – Vitanovačka – TC Stadion – Braće Jerković – Stepe Stepanović – Trošarina – Banjica – Oslobođenja.
Pored gorepomenutih ukrštanja na Trgu republike (sa linijom 1) i kod stanica Manjež i/ili Arena (sa linijom 2), sada se projektno-tehničkom dokumentacijom potražuje i povezivanje linije 3 metroa sa BG vozom na železničkim stanicama Novi Beograd (Ulica Antifašističke borbe) i Vukov spomenik.
Takođe, projektno-tehnička dokumentacija mora da da i rešenja za povezivanje sa linjom 2 u zajedničkom depou Bežanija, ekstenziju za aerodrom Nikola Tesla, ekstenziju za Kumodraž u pravcu budućeg BIO4 kampusa kod Farmaceutskog fakulteta i ekstenziju od Banjice do naselja Kanarevo brdo, Miljakovac i Rakovica.
Onaj ko bude projektovao trasu linije 3 metroa, moraće da vodi računa o tome da šinsko vozilo koje bude saobraćalo po trasi mora da ima karakteristike kao i ona za 1 i 2 liniju, da trasa bude sa dva koloseka, a da projektna brzina kretanja metroa bude 80 kilometara na sat.
Kako je ranije najavljivano, glavna autobuska stanica koja će biti izgrađena na Novom Beogradu biće čvorište autobusa, BG voza i metroa.
Kako je rekao v.d. direktora JKP „Beogradski metro i voz“ Andreja Mladenović, pre par meseci novinarima na konferenciji, stanice metroa su „ozbiljan tehnički i tehnološki poduhvat“, a ona koja će biti izgrađena na Trgu republike će se nalaziti na dubini od 35 metara. Za potrebe njene izgradnje rušiće se zgrada „Staklenca“.
Svaka stanica će, kako je Mladenović tada kazao, biti izgrađena prema modelu „četvorodelnih vagona“, iako će u početku biti korišćena tri. Vremenom će, dodao je, biti potrebe za većim brojem vagona zbog većeg broja ljudi. Tako će ukupan vozni park sa rezervom, činiti 41 trodelni voz za prvu liniju, 40 za drugu i 27 za treću.
Vreme putovanja prvom linijom od Železnika do Mirijeva će biti 32 minuta, drugom od Mirijeva do Bežanije 40 minuta, a trećom od Bežanije do Banice biće oko 35 minuta. Studija za broj putnika za treću liniju metroa će morati da se uradi iznova, jer će broj putnika biti veći od prvobitnih procena.
„Procenjuje se da će broj putnika u špicu odnosno udarnom terminu dostizati i do 100.000“, rekao je v.d. „Beogradski metro i voz“.
Predviđeno je da radno vreme metroa bude od pet ujutru do 12 sati noću.
Glas javnosti/Nova ekonomija