Tramp je za NBC Njuz rekao da je bio „veoma ljut“ i „besan“ kada je ruski predsednik Vladimir Putin predložio smenu ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog i formiranje prelazne vlade uz podršku Ujedinjenih nacija.
„Nova vlast znači da dogovora neće biti još dugo, zar ne?“, rekao je Tramp.
„Ako smo usred pregovora, onda mogu reći da sam bio jako ljut, besan, kada je Putin juče počeo da dovodi u pitanje Zelenskog… jer to jednostavno ne vodi u dobrom pravcu, razumete?“
Tramp je rekao da planira da razgovara s Putinom ove nedelje. Tokom predsedničke kampanje 2024. godine, više puta je obećao da će okončati ono što naziva „smešnim“ ratom u Ukrajini, a na to je pitanje fokusiran od preuzimanja funkcije 20. januara.
Tramp je i sam tražio nove izbore u Ukrajini i u jednom trenutku nazvao Zelenskog diktatorom.
„Putin zna da sam besan na njega“
Putin je u petak sugerisao da bi Ukrajina trebalo da bude pod nekom vrstom privremene uprave kako bi se omogućili novi izbori i potpisivanje ključnih sporazuma.
„Ako Rusija i ja ne uspemo da postignemo dogovor o zaustavljanju krvoprolića u Ukrajini, i ako budem smatrao da je za to kriva Moskva, uvešću sekundarne carine na naftu, na svu rusku naftu“, rekao je Tramp, pa dodao:
„To znači da, ako kupujete naftu od Rusije, ne možete poslovati u Sjedinjenim Državama“.
On je precizirao da bi carine iznosile između 25 i 50 odsto i da bi stupile na snagu u roku od mesec dana ukoliko ne dođe do primirja.
Tramp je dodao da Putin zna da je besan na njega, ali je naglasio da „ima vrlo dobar odnos s njim“ i da će „bes brzo nestati ako Putin učini pravu stvar“.
Bivši predsednik Džo Bajden zabranio je uvoz ruske nafte ubrzo nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu. Od tada, količina ruske nafte uvezene u SAD drastično je opala – prema podacima Američke agencije za energetiku, tokom 2023. godine uvezeno je svega 10.000 barela sirove nafte i naftnih derivata.
Od popuštanja sankcija do pretnji novim carinama
Evropska unija je uvela embargo na uvoz ruske nafte morskim putem nakon Putinove invazije na Ukrajinu, ali neke zemlje, poput Mađarske i Slovačke, i dalje je nabavljaju preko naftovoda.
U isto vreme, druge države, uključujući Kinu, Indiju i Tursku, značajno su povećale uvoz ruske sirove nafte. Od te nafte u trećim zemljama se proizvode benzin, dizel i kerozin, koji se potom prodaju širom sveta – uključujući i SAD i Evropu.
Trampova izjava dolazi u trenutku kada su se pojavili signali o mogućem popuštanju tenzija između SAD i Rusije. Bela kuća je nedavno nagovestila spremnost da razmotri ublažavanje sankcija Moskvi u zamenu za primirje u Crnom moru.
Međutim, evropske zemlje su oštro reagovale na ideju povratka kupovini ruskih fosilnih goriva bez trajnog mira i pravde za Ukrajinu.
Američki državni sekretar Marko Rubio nedavno je umanjio izglede za pregovore na visokom nivou, poručivši da „predstoji još mnogo posla“ i dodajući:
„Prvo treba postići konkretniji napredak na tehničkom nivou“.
Glas Javnosti/ N07S