Glas Javnosti

Tajne finansija Beograda na vodi: Koliko je novca stiglo u Srbiju?

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Investitor iz UAE i milijarder sa Forbsove liste Mohamed Alabar, vlasnik kompanije Igl Hils angažovane na projektima u Beogradu na vodi, na pitanje TV Vijesti koliko je novca uplatio za PDV i porez na dobit u Srbiji nije dao odgovor, odnosno rekao je da platio dividendu, ali da se ne seća koliko.

Na konkretno pitanje o tome koliko je uplatio na taj način u budžet Srbije, Alabar je odgovorio pitanjem – „da li mislite da mogu da poslujem u nekoj zemlji da ne plaćam porez na imovinu, dobit, PDV“. I da „gde god ode, ako Vlada i društvo nemaju koristi, da ne želi tu da radi“.



Rekao je da je u Albaniji platio 2.000 socijalnih stambenih jedinica za ljude pogođene zemljotresom i da je to uradio zato što mu majka nikad ne bi oprostila što zarađuje toliko novca a ne pomaže ljudima.

Ali na pitanje koliko je platio Srbiji, i šta su benefiti – posle 11 godina – za srpski budžet, rekao je da je platio dividendu, ali da se ne seća koliko. Naveo je da za sve što rade plaćaju PDV i porez na dobit, da su otvorili hiljade radnih mesta, pomogli podizvođačima da posluju… I upitao novinara da li se ne vidi ekonomski razvoj dok šeta Beogradom na vodi.

Na pitanje novinara Vijesti koliko su mu hektara dali (u Srbiji), odgovorio je: „Nisu dali, molim Vas ne koristite tu reč. Niko ne daje nikome bilo šta. U svetu ne postoji ništa besplatno“.

Ali i on je postavio jedno pitanje: „Kada je pre 11 godina Srbija tonula, ko je bio dovoljno hrabar da kaže – ja ću to uraditi“. Konstatovao je da su svi bežali „jer je BDP bio -1“, ali da je on rekao da tu možda ima budućnosti.

Kaže da nije lako izgraditi takve projekte, ali da on to voli, ali i da mrzi siromaštvo i da misli da ljudi treba da vode bolji život. I sam je, dodaje, bio siromašan i zato želi ljudima da pomogne da izađu iz siromaštva.

Od Burdž Kalife do Ulcinja

Alabar je poznat po grandioznim projektima Burdž Kalifi – najvišoj zgradi na svetu sa 205 spratova, i čuvenom, luksuznom Dubai Molu koje je radila njegova kompanija Emaar Properties.

Forbes Alabarovo bogatstvo procenjuje na 2,3 milijarde dolara.

Navodi se da su izvor njegovog bogatstva nekretnine i restorani, kao i da je sam stvorio svoje bogatstvo odnosno da ga nije nasledio.

Iako bi se očekivalo da Alabarovo bogatstvo potiče dominantno od nekretnina, Forbes navodi drugačiji podatak. „Veći deo Alabarovog bogatstva proističe iz njegovih 33% udela u berzanskoj kompaniji Americana Restaurants, koja upravlja franšizama restorana brze hrane“, stoji u opisu.

Kako se navodi na sajtu ove kompanije, zastupnici su globalnih brendova brze hrane na Bliskom Istoku, severnoj Africi i Kazahstanu. Reč je o poznatim imenima kao što su KFC, Pizza hut, Costa Coffee, Hardees, Krispy Kreme, Wimpy, TGI Fridays, Peet‘s Coffee, Baskin Robbins i Chicken Tikka.

Na kraju 2024. poslovali su u 12 država. Osim UAE, to su Oman, Katar, Saudijska Arabija, Bahrein, Kuvajt, Irak, Jordan, Liban, Egipat, Maroko i Kazahstan. Upravljaju sa 2.590 restorana u ovim državama.

Njegov Igl Hills je osnovan 2014. i građevinska je kompanija iz Abu Dabija, specijalizovana za građevinsku delatnost i ulaganja u nekretnine, a gradila je Beograd na vodi.

Ima hotele u Hrvatskoj, a posluje i u Albaniji. Investirao je u desetine velikih nekretninskih projekata i luksuzne hotele. Na zvaničnoj stranici Igl Hilsa stoji da ima više od 70 hotela i lanaca odmarališta u UAE i širom sveta.

Vijesti pišu da mu crnogorski premijer Milojko Spasić „nudi kilometre crnogorske obale“. Osim 20 miliona kvadratnih metara Velike plaže (Ulcinj), premijer je poslednjih dana pominjao da bi mogao ponuditi investitorima iz UAE i druge vrijedne lokacije, bisere poput Buljarice, Jaza i hercegnovskog dijela Luštice, pišu Vijesti.

Forbes Crna Gora piše da će Igl hilsu pripasti devet od 19 kupališta na Velikoj plaži za koje je podneo ponudu ukupno vrednu oko 1,8 miliona evra. To je izazvalo proteste dosadašnjih zakupaca plaža iz Ulcinja, koji traže da se tender poništi i aneksiraju ugovori o zakupu iz 2019. godine.



Glas javnosti N01S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR