Pošto su potrebe domaćeg tržišta podmirene i stvorene stabilne zalihe tekstilnih prekrivki za lice, domaći tekstilci obratili su se PKS inicijativom da se omogući izvoz pamučnih maski koje su veoma tražene u inostranstvu. Inicijativa PKS je prihvaćena i odobren je izvoz šivenih maski za višekratnu upotrebu koje su u celini izrađene od čistog tkanog tekstila, dok na snazi i dalje ostaje zabrana izvoza maski registrovanih kao medicinska sredstva, kao i zaštitnih maski koje su izrađene od kombinovanih materijala.
Kako se ističe u saopštenju PKS, veliki broj srpskih tekstilaca izbijanjem epidemije COVID-19, pravovremenom reakcijom, preorijentisao je svoju proizvodnju na izradu tekstilnih zaštitnih maski kako bi odgovorili na pojačanu
tražnju deficitarnog proizvoda i doprineli stabilizaciji tržišta.
Istovremeno, kao društveno odgovorni donatori, ove kompanije su u velikom broju humanitarnih akcija pomogle medicinskim radnicima i zdravstvenim ustanovama, ali i firmama i građanima da se snabdeju preko potrebnomo premom, navodi se u saopštenju PKS.
- U prvoj sedmici epidemije naše firme proizvodile su oko 100.000 maski dnevno, a sada u Srbiji svakog dana može da se napravi i do 360.000 tekstilnih prekrivki za lice“, ističe Nemanja Jovanović iz Udruženja za industriju tekstila, odeće, kože i obuće PKS. Pošto su potrebe domaćeg tržišta podmirene, stvorene su stabilne zalihe i otvorila se mogućnost za izvoz pamučnih maski koje su veoma tražene u inostranstvu.
Jedna od tih kompanija je firma "Bogutovo Arilje" koja je već je dogovorila izvoz svojih maski u Nemačku. Na sličan način je postupila I tekstilna kompanija “E. Mirolio” koja je počela proizvodnju zaštitnih maski sa dnevnom produkcijom od 40.000 maski I već ugovorenim izvozom u zemlje u okruženju, navodi se u saopštenju PKS.