Glas Javnosti

Skače cena stanova u Srbiji: Evo i gde se ne pomera

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Srbija zabeležila najveći rast tokom godine. – Švajcarska i dalje zadržava najvišu cenu kvadrata 18.781 evra, a najnižu Grčka 2.899 evra.

U korak sa tekućom krizom troškova života, rastućom inflacijom i većim kamatnim stopama, u nekoliko evropskih zemalja beleže se više cene stanova po kvadratnom metru tokom prošle godine. Prema studiji „Deluks holidej homs“ koji koristi podatke Banke međunarodnih poravnanja (BIS) i Numbeoa, Srbija je zabeležila najveći rast cena kvadrata od 2023. do 2024. Litvanija je na drugom mestu, dok je Rumunija na trećem. Malta i Španija takođe su zabeležile značajno povećanje cena stanova u poslednjih godinu dana.
Ipak, iako je Srbija zabeležila najveći rast cena stanova tokom godine, Švajcarska je i dalje zadržala najvišu cenu kvadratnog metra od 20.452 dolara (18.781 evro), kao i najviši prosečni prihod i troškove života. S druge strane, Grčka ima najnižu cenu po kvadratnom metru – 3.157 dolara (2.899 evra).

Kako prenosi Euronews, u Srbiji su cene stanova po kvadratnom metru porasle za 82,66 odsto od 2023. do 2024. godine, na oko 4.052 dolara (3.721 evro). Međutim, čini se da prosečni prihod nije bio u toku i iznosio je u proseku 832 dolara (764 evra) mesečno. Troškovi života su relativno niski u Srbiji i iznose 698 dolara (641 evro) mesečno, navodi ovaj medij, što može donekle ublažiti eksponencijalni rast cena nekretnina.


Jedan od glavnih razloga za snažan rast cena stanova u Srbiji je to što su kamate na stambene kredite i dalje prilično niske. Takođe, dosta se ulaže u imovinu građana koji pokušavaju da svoju deviznu štednju usmere u sektor. Ovo je često jedan od najisplativijih načina za ulaganje deviza u Srbiji, jer devizna štednja zarađuje vrlo malo interesa u bankama. S druge strane, fluktuacije kursa i dalje predstavljaju veliku pretnju.

Direktno ulaganje u srpske nekretnine takođe ima smisla za ljude koji rade na netradicionalnim ili fleksibilnim poslovima, jer bez stalnog zaposlenja nemaju mnogo nade da će dobiti stambene kredite od banke. Nedostatak drugih pogodnih investicionih mogućnosti takođe je doveo do dodatnog interesovanja za sektor nekretnina. Veliki broj jeftinijih građevinskih i infrastrukturnih opcija u predgrađima i periferiji gradova takođe je značio da nije potreban preveliki kapital da biste postali početni investitor u nekretnine u Srbiji.


Glas javnosti/B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR