Ovaj zakon će stupiti na snagu za 90 dana, objavile su svetske agencije, ukazujući, međutim, da bi ova odluka poslanika salvadorskog parlamenta, koji su većinom glasova favorizovali najpoznatiju kibernetičku valutu, mogla da ima negativne posledice na program pomoći o kojem ova najmanja i najgušće naseljena država Srednje Amerike već duže pregovara sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF). Radi se o cifri koja premašuje milijardu dolara.
Predsednik Bukele, 40-to godišnji biznismen, je obrazložio svoj raniji predlog time da će uvođenje bitkoina kao zvanične valute olakšati salvadorskim građanima koji žive i rade u inostranstvu slanje uplata kući. U ovoj centralnoameričkoj državi na obali Pacifika, i dalje će moći plaćanja da se obavljaju u američkim dolarima.
Ekonomija Salvadora zavisi od priliva novca iz inostranstva. Ova plaćanja su u 2019. godini iznosila gotovo 6 milijardi dolara , što predstavlja čak četvrtinu bruto domaćeg proizvoda (BDP).
„To će našoj zemlji doneti finansijsku inkluziju, investicije, turizam, inovacije i ekonomski razvoj“, napisao je Bukele na Tviteru malo pre glasanja u parlamentu, koji kontrolišu njegova stranka i njeni saveznici.
Pod finansijskom inkluzijom podrazumevao je integraciju hiljada ljudi u legalnu ekonomiju. Predsednik Salvadora je ranije istakao da „70 odsto stanovništva nema račun u banci i radi na crno“. Oni koji koriste bitkoine nisu u opasnosti, rekao je i dodao da će Vlada garantovati konverziju do tačne vrednosti u dolarima u vreme svake transakcije“, napisao je Bukele na ovoj poznatoj društvenoj mreži.
Salvador često nazivaju i El Salvador, a zvanično je Republika El Salvador, a njen glavni grad je San Salvador.
Salvadoru ovo nije prva finansijski kontraverzna odluka, ukazuju ekonomski eksperti, podsećajući da se ova zemlje još 2001. godine odrekla do tada važeće sopstvene valute kolon – uvodeći američki dolar kao jedino zvanično sredstvo plaćanja. Uvođenje kriptovalute, kao dodatnog zvaničnog sredstva plaćanja, salvadorskoj vladi bi trebalo da pomogne kompanija Strajk (Strike), specijalizovana za takozvane ,,digitalne novčanike”.
Svojevremeno je osnivač Strajk-a Džek Malers (Jack Mallers) tvrdio da Bitcoin može pomoći zemljama poput Salvadora da se zaštite od “potencijalnih šokova” inflacije vezanih uz tradicionalne valute. Jer, kako je predočio, naknade za transakcije su često vrlo visoke, a i kasne, što bi uvođenjem kriptovalute kao sredstva plaćanja i transferiranja novca prestalo biti problem.
S druge strane, upozoravaju finansijski stručnjaci, u uvođenju Bitkoina, kao jedne od službenih sredstava plaćanja, krije se velika opasnost zbog njegove nestabilnosti i skokovitih promena vrednosti i to u veoma kratkim vremenskim intervalima. Na primer, običan čovek u Salvadoru koji računa na bitkoin transfer od rođaka koji rade i žive u inostranstvu, kako bi sastavio kraj s krajem, mogao bi biti uništen ukoliko bi vrednost ove kriptovalute značajno pala bez upozorenja. Na ove posledice ukazuje i česta promena vrednosti Bitkoina, čija je vrednost u poslednja dva meseca, varirala, od 64.000 dolara u aprilu, do današnjih 36.000 dolara, što je 3.000 dolara manje u odnosu na vrednost ove kriptovalute samo nekoliko dana ranije.
(Glas Javnosti)