Ove tvrdnje se baziraju na izvoznom potencijalu "Petrohemije", koja više od polovine svoje proizvodnje izvozi. Prošle godine je od 29,2 milijarde dinara prihoda, od kupaca iz inostranstva stiglo 17,7 milijardi dinara. U 2018. godini od 332,8 miliona evra prihoda, od izvoza je ostvareno 63 odsto. Poslednjih godina su uvek među prvih 15, a nekad, kao 2018. i među prvih 10 izvoznika. Njihov plasman u inostranstvo čini jedan do tri odsto ukupnog izvoza Srbije.
Gasprom je formirao stručni tim koji će razmotriti privatizaciju pančevačke Petrohemije, a ruski gigant mogao da postane većinski vlasnik Petrohemije. Tim pre što ona sa NIS-om u neposrednom komšiluku predstavlja logičnu celinu, tvrdi za Sputnjik sekretar Udruženja za hemijsku industriju u Privrednoj komori Srbije, Dragan Stevanović.
Naftna industrija Srbije najverovatnije će da investira u izgradnju nove fabrike za proizvodnju polipropilena i preko ovog ulaganja, kroz dokapitalizaciju, postaće većinski vlasnik HIP "Petrohemije", tvrde "Novosti". koji procenjuju vrednost ove fabrike između 100 i 150 miiona evra.
Kako je ispričao stručnjak, koji je upoznat sa problematikom ovog hemijskog giganta, NIS, koji je akcionar u "Petrohemiji", na ovaj način bi je dokapitalizovao, čime bi imao većinski udeo u upravljačkoj strukturi. To bi bila razmena između dve firme, po komercijalnom principu.
- Izgradnja fabrike polipropilena od velikog je interesa za samu "Petrohemiju", jer će tržišno bolje da se revalorizuje propilen, koji se dobija krekovanjem u etilenu - tvrde stručnjaci.
O mogućnosti da NIS bude strateški paretner Petrohemije, rukovodstvo Srbije je sredinom prošle godine razgovarao sa generalnim direktorom te kompanije, Kirilom Tjurdenjevom.
Srbija se obavezala Međunarodnom monetarnom fondu da će naći kupca pančevačkoj fabrici. Prošle godine, međutim, premijerka je istakla da "Petrohemija", baš kao i MSK više nisu teret državi, jer nisu gubitaši. Sprovođenjem unapred pripremljenog plana reorganizacije, dugovi "Petrohemije" su konvertovani. Srbija i javna preduzeća vlasnik su 76 odsto, NIS 21, a "Lukoil" tri odsto fabrike. Od gubitaša "Petrohemija" je postala dobitnik. Na kraju 2018. su ostvarili profit od 37,9 miliona dinara. Kraj prošle su, međutim, posle pet godina, opet dočekali u "minusu" - 2,2 milijarde dinara.
Stručnjaci takođe tvrde da Petrohemija i NIS predstavljaju prirodnu celinu.
- Svuda u svetu petrohemija ide uz rafineriju. Ono što je produkt pančevačke rafinerije, primarni benzin, direktno cevima ide u HIP Petrohemiju. Ta simbioza se zatim vidi u energetici. Mada su im odvojeni energetski blokovi, kada u nekom slučaju dođe do zastoja u Petrohemiji, ili u Rafineriji, ona druga strana joj šalje paru tako da su oni i energetski povezani. Tehnološko-tehnička povezanost je velika - objašnjava sekretar Udruženja za hemijsku industriju PKS.
Normalno je, kaže Stevanović, da bi nam spajanje NIS-ove rafinerije i Petrohemije donelo veliku dobit. On ne sumnja da bi od toga i ruska strana imala korist jer postoji tržište za njene proizvode i ono je sigurno.
(Glas javnosti)