Tako će od ponedeljka za prvu grupu vozila cena putarine na autoputu A1 na deonici od Zagreba do Karlovca biti 2,80 evra umesto dosadašnjih 2,50 evra, dok će na deonici Zagreb - Dugopolje poskupeti. na 26,40 evra umesto dosadašnjih 24 evra. Takođe, deonica autoputa Zagreb - Rijeka koštaće 10,10 evra, dok je do sada bila 9,20 evra, a deonica Zagreb - Goričan umesto 5,80 evra koštaće 6,40 evra.
Deonica Zagreb - Lipovac na A3 poskupeće na 18,60 evra sa 16,90 evra, a Zagreb - Osijek na 17,70 evra sa 16,10 evra.
Iz HAC-a podsećaju da su sezonske cene putarine uvedene 2017. godine, ali i da se nisu primjenjivale poslednje četiri godine (tokom i nakon COVID krize), kao jedna od mera podrške građanima i privredi tokom turističke sezone.
Navode i da je HAC pri ulasku RH u evrozonu zaokružio iznose na jednu decimalu u preračunavanju cena putarine, što je korisnicima omogućilo niže cene. Na primer, ako je putarina u konverziji bila 20,17 evra, HAC ju je zaokružio na 20,10 evra umesto na 20,20 evra.
Za razliku od ostalih usluga, HAC nije indeksirao putarine prema inflaciji, a putarina je ista od 2012. godine.
Objašnjeno je i kako je model sezonske putarine jedna od prihvaćenih mera finansijskog restrukturiranja preduzeća u putnom sektoru. Uvođenje sezonskih cena putarine za pojedine kategorije vozila proizilazi iz činjenice da se u letnjim mesecima ostvaruje oko 40 odsto ukupnog godišnjeg saobraćaja, a na pojedinim autoputevima se broj vozila u letnjem periodu povećava i do tri puta u odnosu na ostatak godine.
- Shodno tome, troškovi održavanja, obezbeđenja, nadzora i upravljanja saobraćajem značajno rastu u letnjim mesecima. U ukupnom saobraćaju vozila tokom letnjeg perioda najveće učešće vozila imaju I.A, I. i II. grupe (motocikli, putnička vozila, putnička vozila sa prikolicom i kamperi), navodi se u saopštenju HAC-a.
Glas javnosti/B06S