Kako prenose nemački mediji, vlada želi da ukine porez na prekovremeni rad od 2025. godine. Šta se tačno planira?
Prekovremeni rad se i dalje mora oporezovati. Iz ove odredbe su trenutno isključene samo doplate za noćne sate, nedelje i praznike.
Međutim, doprinosi se trenutno još plaćaju za subotnje ili prekovremene naknade. Međutim, prema planovima Ministarstva finansija, to bi uskoro trebalo da se promeni.
Od 2025. godine pa nadalje neće se naplaćivati nikakvi dodaci – odnosno ni porez na zarade ni doprinosi za zdravstveno osiguranje na prekovremene sate. Iako promena još nije završena, početni planovi su već na snazi.
Prema izvorima u Ministarstvu finansija, Kristijan Lindner, na primer, želi da primeni novi propis samo na zaposlene sa punim radnim vremenom. Ovo je prvenstveno namenjeno sprečavanju zloupotrebe.
Istovremeno, međutim, kritikuje se diskriminacija žena koje češće rade sa skraćenim radnim vremenom.
Ipak, ostaje mnogo neodgovorenih pitanja o planiranoj inovaciji. Na primer, nejasno je kada će tačno nova uredba stupiti na snagu. Tačan broj mogućih neoporezivih prekovremenih sati još nije regulisan. Međutim, Zakon o radnom vremenu bi trebalo da odredi maksimalan broj sati na koje se porez neće plaćati.
Prema poslednjim statističkim podacima, skoro 4,6 miliona radnika radilo je prekovremeno u 2023. To je odgovaralo udelu od 12 odsto od ukupno 39,3 miliona zaposlenih ljudi u Nemačkoj, saopštio je Zavod za statistiku (Destatis).
Količina prekovremenog rada kretala se od prosečno manje od 5 sati do najmanje 15 sati nedeljno. Za radnike se navodi da su u proseku radili 13,2 plaćenih i 18,4 neplaćenih prekovremenih sati godišnje.
Prema informacijama, IG Metall čak pretpostavlja da je širom zemlje odrađeno oko 700 miliona neplaćenih prekovremenih sati.
Glas javnosti/B06S