Komentarišući dogovor zaposlenih u zdravstvu, koji su postigli sa Vladom tek nakon najave štrajka, iako su zahtevi sindikata upućeni još u maju, rekao je da je to znak odsustva dobre komunikacije između nosilaca politike i različitih profesionalnih kategorija stanovništva.
Stope privrednog rasta koje je Srbija ostvarila u poslednjih deset godina su, kako je rekao, ispod proseka onih stopa koje su ostvarile zemlje centralne i istočne Evrope (CIE) i ispod proseka stope prirodnog rasta u svetu.
- Drugim rečima, u poslednjih deset godina Srbija dodatno ekonomski zaostaje za zemljama CIE, ali i za svetom u celini. Od 2002. do 2011. godine Srbija je imala prosečan godišnji privredni rast 4,4% što je bilo iznad stope rasta zemalja CIE, ali i sveta - rekao je Šoškić.
Dodao je da je javni dug porastao sa 14,5 mlrd EUR, koliko je iznosio 2012. godine, na preko 35 milijardi koliko je trenutno.
Na pitanje kako se podaci, koje iznose predstavnici aktuelne vlasti, potpuno razlikuju od statističkih podataka, Šoškić je rekao da su ključne greške koje čine političari kada govore o ekonomskim performarsama i životnom standardu u Srbiji to što se koriste podaci, iskazani u evrima."Ako plate rastu iskazane u evrima ne znači da one realno rastu. Da je inflacija deset odsto, a verovatno je viša, ono što je prošle godine moglo da se kupi za 100 EUR, danas može za 110 EUR. To što rastu plate u evrima, ne znači da raste životni standard. Životni standard se meri time koliko može da se kupi za prosečnu platu ili najčešće isplaćivanu platu", objasnio je Šoškić.
Istakao je da je statistika "varljiva" kategorija, posebno ako se neadekvatno i nestručno koristi, a da nju godinama političke strukture tako koriste.
Glas javnosti