Glas Javnosti

Preuranjeni ugovor sa EU upropaštava svinjarstvo u Srbiji – uzgajivači  traže zabranu uvoza svinja

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Srbija, koja je kroz vekove bila poznat i priznat proizvođač i izvoznik svinja, danas je u situaciji da je uzgoj svinja postao neisplativ, tako da uzgajivači traže od naše države da zabrani uvoz svinja. Ovoj situaciji kumovao je i preuranjeno potpisani  ugovor o Stabilizaciji i pridruživanju sa EU koji je potpuno liberalizovao naše tržište i omogućio nekontrolisani uvoz svinjskog mesa.

Zbog nastale situacije, a posebno nezadovoljni zbog otkupne cene, uzgajivači svinja iz Mačve i Vojvodine su na protestu u Bogatiću, ovog vikenda, tražili  da se potpuno zabrani uvoz svinjskog mesa. Posle enormnog poskupljenja žitarica, što je njihova ulaganja uvećalo za 50 odsto, nedavno povećana otkupna cena tovljenika na 150 dinara po kilogramu žive vage jedva da obezbeđuje da ostanu na nuli. Smatraju da bi tek cena od 170 do 180 dinara omogućila da  mogu da zarade.

Istovremeno,  naš poznati agroekonomista Milan Prostran smatra da bi pri sadašnjoj ceni kukuruza cena kilograma žive vage trebalo da iznosi oko 200 dinara, ako se uzme u obzir paritet od jedan kilogram žive vage svinje prema osam kilograma kukuruza.

 

Prerano smo liberalizovali naše tržište, a Evropa svoje obaćanje nije ispunila

 

Prostran se, takođe, zalaže za zabranu uvoza iz EU, ako je to ikako moguće, ocenivši da postoje dve mogućnosti koje mogu biti od pomoći stočarima. On smatra da smo kao zemlja previše otišli u liberalizaciju, poverovaši da ćemo vrlo brzo - još 2016. godine, kako nam je obećavano, ući u Evropsku Uniju (EU), zbog čega je 2008. godine potpisan po nas nepovoljan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa EU.

 

On je u izjavi za Sputnjik ukazao da ćemo zbog toga imati muku da zabranimo uvoz iz EU, a izrazio je i skrepsu u vezi najavljenog Zakona o uređenju tržišta prehrambenih proizvoda.

Država može da interveniše otkupom bar 50.000 tovljenika od uzgajivača

„Ako možemo da nađemo u SSP-u bilo koju odredbu kojom se može dokazati ugroženost naše proizvodnje svinjskog mesa zbog njegovog velikog uvoza iz EU, uvoz treba zabraniti. Ne možemo trajno, nego koliko traje jedan svinjski ciklus, dakle, bar na šest meseci“, predlaže Prostran. On smatra i da bi bilo dobro da država interveniše otkupom bar 50.000 tovljenika. 

Podsećamo da je u aprilu ove godine Ministarstvo poljoprivrede zajedno sa Republičkim robnim rezervama i drugim resornim ministarstvima, zbog poremećaja na tržištu i radi smanjenja viškova svinjskog mesa, kao i pomoći samim odgajivačima svinja, formiralo Radnu grupu koja je i zvanično pokrenula proceduru za povlačenje 15.000 tovnih svinja od odgajivača koji imaju ugovornu obavezu sa Direkcijom.

Meso proizvedeno u Srbiji  trebalo bi da jasno bude obeleženo u prodavnicama - zastavicama

 

Predsednik Udruženja krmačara Srbije Mirko Đukić se na ovom protestu založio za to da se uvedu prelevmani na uvoz svinjskog smrznutog mesa i mesa koje je mehanički otkošćeno. Predložio je i to da se naše domaće svinjsko meso obeležava u prodavnicama – da se zna njegovo poreklo – da je iz Srbije, kako bi  kupci znali šta kupuju – da li domaće ili meso iz uvoza. Posebno je važno da se zna čime su svinje hranjene i da li su jele genetski modifikovanu hranu.

Uzgajivači smatraju da je u Srbiji trenutno oko 90.000 tovljenika viška, o čemu su obavestili Direkciju za robne rezerve, upozoravajući da smo na toliki višak još plus uvezli više od 150.000 tovljenika iz EU.

 

Svinjsko meso je na prvom mestu kada je u pitanju naš uvoz hrane, pri čemu smo uvozili više od 50.000 tona godišnje. To je bruka, davali smo više od 70 miliona evra godišnje za uvoz svinjskog zamrznutog mesa, uglavnom polutki, koje ide u preradu, naglasio je Prostran za Sputnjik.

Naš poznati agroekonomista podseća da smo pre dve, dve i po decenije imali četiri miliona svinja, da bi sada njihov broj bio nešto više od dva miliona, pa nam čak i taj upola manji broj stvara problem zbog stanja na svetskom tržištu, čemu je dodatno kumovala i pandemija.

Na protestu ministrar poljoprivrede obećao pomoć države uzgajivačima svinja

 

Na protestu u Bogatiću je predočeno da se u Mačvi čak 70 odsto domaćinstava bavi stočarstvom, od kojih polovina goji svinje. U Srbiji 200.000 gazdinstava godišnje utovi oko dva i po miliona grla, a svi imaju isti problem – neisplativost posla.

Ovom protestnom skupu, svestan  problema, prisustvovao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović, koga su okupljeni dočekali zvižducima. On je najavio usvajanje Zakona o uređenju tržišta poljoprivrednih proizvoda, koji bi trebalo da reši bar deo problema, uz obećanje da će se razmotriti uvođenje dodatnih taksi na uvoz svinja.

Nedimović, koji je i potpredsednik Vlade, najavio je da će u četvrtak na predstojećoj sednici Vlade Srbije, biti na dnevnom redu i donošenje posebnog pravilnika za obeležavanje srpskog mesa u svakoj prodavnici. Ako je to, recimo, sveže meso, moraće da na njemu bude izložena srpska zastavica koja garantuje da je to proizvdeno u Srbiji.

 

Na osnovu pomenutog zakona, dodao je ministar, država će moći da interveniše kada dođe do poremećaja na tržištu. Nedimović je predočio da će Uprava za agrarna plaćanja, kao što sada interveniše i daje subvencije, isto tako imati mogućnost da kada cena koštanja padne ispod proizvodne cene, novčano interveniše kako bi pomogla tu vrstu proizvodnje. Na tom spisku se, prema njegovim rečima, nalazi 20 vrsta roba, među kojima je i svinjsko, goveđe  i pileće meso.

Ministar je kao osnovni razlog zbog kojeg je smanjena tražnja za mesom naveo pandemiju i najavio da se stabilizacija na tržištu očekuje za petnaestak dana, a da će uz strategiju svinjarstva do 2030. godine postojatri  i dugotrajnije rešenje za proizvođače.

(Glas Javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR